fot. wsksim.edu.pl

„Młodzi, trzeźwi i wolni” – drugi dzień sympozjum w WSKSiM

Trwa drugi dzień sympozjum „Młodzi trzeźwi i wolni” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Z powodu uzależnienia od alkoholu cierpią miliony osób w Polsce – przypomina ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

– Mamy w Polsce około miliona osób uzależnionych od alkoholu, trzy miliony pije ryzykownie i szkodliwie, milion dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, tak wielu Polaków umiera każdego roku przez legalnie sprzedawany alkohol – wskazuje ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Najczęstszymi powodami sięgania przez dzieci i młodzież po alkohol, ale także inne używki i uzależnienia, jest ciekawość, chęć eksperymentowania, ucieczka od problemów, potrzeba akceptacji środowiska – mówi ks. dr Dariusz Tułowiecki.

– Jeżeli chodzi o taką podatność psychiczną, to jest niska pewność siebie, to jest nieumiejętność walczenia z rzeczywistością, czyli to jest nieumiejętność stawienia czoła rzeczywistości, to jest poddanie się rzeczywistości odpowiedzią jest ucieczka. Uciekać można we wszystko – podkreśla ks. dr Dariusz Tułowiecki.

Celem wydarzenia jest poszukanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ustrzec młodzież przed różnego rodzaju używkami. Kluczową rolę odgrywa edukacja, przede wszystkim zmiana myślenia i mentalności.

– Podczas tej dwudniowej sesji chcemy się zastanawiać razem z diecezjalnymi duszpasterzami trzeźwości, z zakonnymi referentami trzeźwości, ale także z wieloma świeckimi i duchownymi apostołami trzeźwości, co zrobić, aby sytuacja w Polsce ulegała poprawie, a nie pogorszeniu – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Szczególna troska o dzieci i młodzież zapisana jest w Narodowym Programie Trzeźwości. Dokument ten stanowi pokłosie Narodowego Kongresu Trzeźwości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj