Warsztaty aktorskie w WSKSiM

Od wtorku studenci Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej uczestniczą w warsztatach aktorskich. Zajęcia odbywają się pod okiem aktora Jerzego Zelnika.

Sztuka aktorska wymaga od każdego aktora ciągłego jej pogłębiania i doskonalenia. Dobre aktorstwo wiąże się  z nieustanną pracą nad warsztatem.

– My się warsztatu uczymy ciągle od nowa przy każdej roli. Ciągle, że tak powiem, pracujemy nad warsztatem, który jest użyteczny właśnie tej roli. Ale oczywiście bardzo procentuje tutaj doświadczenie z grania innych ról, dziesiątków, setek ról poprzednich. Natomiast aktorstwo, gdyby tak chcieć zdefiniować, to jesteśmy tutaj takim naczyniem, przez które przepływa strumień piękności – podkreśla Jerzy Zelnik.  

W części teoretycznej studenci dowiedzieli się jak odnaleźć się na scenie, jak pracować nad rolą oraz co robić, kiedy pojawi się stres. Śpiew oraz praca na wybranych utworach literackich znalazły się w części praktycznej.

W trakcie zajęć aktor przekazał również uczestnikom wiele cennych wskazówek na temat pracy aktorskiej a także zdradził kilka anegdot zza kulis jego pracy.

 – Kiedy usłyszałam, że tak wielki aktor jak pan Zelnik przybywa do naszych murów, aby przekazać nam swoje tajniki gry aktorskiej, wiedzę na temat teatru, nie zastanawiałam się ani chwili. Postanowiłam przybyć na warsztaty, jestem bardzo zadowolona. Bardzo wiele pożytecznych rzeczy mogłam dowiedzieć się podczas tych kilku dni, jak również doświadczyć siebie, tego co potrafię, jak potrafię i co mogę poprawić, aby było w przyszłości coraz lepiej – mówi studentka Monika Niżnik.

W trakcie warsztatów zrodził się ciekawy pomysł na współpracę. Wiele wskazuje na to, że młodzi aktorzy wystąpią w przedstawieniu w reżyserii Jerzego Zelnika.

– Jestem zaskoczony, że studenci są tak ogromnie zdolni, że mają taką zdolność do koncentracji, do wyrażania emocji, że mają naprawdę bardzo już ciekawy warsztat aktorski. To jest zdumiewające u ludzi, którzy tego nie robią na co dzień. To zachęciło mnie wręcz do tego, żeby planować z nimi jakąś następną współpracę, polegającą na tym żebyśmy wystawili razem jakąś sztukę, która czeka na realizację u mnie na półce – mówi Jerzy Zelnik.

Jerzy Zelnik, aktor, reżyser teatralny i scenarzysta. W latach 2005-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. Występował między innymi w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w Teatrze Powszechnym oraz w Teatrze Muzycznym Roma.

TV Trwam News / RIRM

drukuj