Sukces premierowy „Dobrego Wieczoru”

Wielkim sukcesem okazała się premiera najnowszej sztuki „Krewniaki” Michała Bałuckiego w wykonaniu Teatru Studenckiego „Dobry wieczór”. Teatr działa w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej od listopada 2007 roku pod opieką artystyczną o. Dariusza Drążka CSsR.

Sztuka z 1879 roku jest znakomitą fotografią rodziny, która pamięta o sobie wyłącznie interesownie. Oto pojawia się wakat na stanowisko sekretarza banku, którego dyrektorem jest Feliks Lubowicz (Maksymilian Kosowski). Na wolne miejsce zgłasza się młody i zdolny Adolf Mirowski (Jan Stępniewski). Jest on dawnym nauczycielem Anny (Marta Grabowska) – młodszej siostry żony dyrektora Reginy (Maria Zakrzewska). Sama Regina – wiele lat młodsza od męża – jest solą w oku rodziny Feliksa. Adolf nie chce jednak otrzymać stanowiska „po znajomości” – stąd wraz z Andzią będą udawać, że się nie znają. Nie wszyscy jednak myślą w ten sposób. O wakacie usłyszeli krewni dyrektora, którzy właśnie przypomnieli sobie gdzie mieszka. Ich nazwiska są bardzo znaczące. Zobaczymy zatem Anielę Dumską (Łucja Darbah – Kopczyńska), która na stanowisku sekretarza widziałaby swojego syna Napoleona (Jakub Kopciewski). Pojawi się małżeństwo Tarapatkiewiczów –  Bibiana (Aleksandra Miklas) oraz  Kajetan (Szymon Kamysz).  Do drzwi po pożyczkę zapuka kawaler Wiwandowski (Jakub Martyna). Wszystkiemu przypatrywać się będzie Ciotka dyrektora Katarzyna (Magdalena Rząd), która na przypatrywaniu się nie poprzestanie…

Uroku sztuce dodają cztery postacie epizodyczne: Buchalter (Karol Nosek), pokojówka Józia (Emilia Komar), Lokaj Antoni (Emil Książczak) oraz Żyd (Szymon Malinowski). Musimy pamiętać jeszcze o niezwykle zdyscyplinowanym psim aktorze Pini (Fiona).

Aktorzy niezwykle plastycznie przedstawili przed publicznością galerię charakterów i postaw, których zestawienie skutkowało salwami śmiechu publiczności.

Zwierciadłem duszy była znakomita charakteryzacja w wykonaniu Krzysztofa Podżusa oraz fryzury, które wyszły spod ręki Aleksandry Trelińskiej. Epokową scenografię przygotowały Marta Strugała oraz Anna Maciąg. Oświetlenie: Jakub Kosowski, realizacja dźwięku Paweł Bielicki, Waldemar Leszczyński i Krzysztof Gapski. Sufler: Bernadeta Gałązka. Plakat zwracający uwagę: Karol Kupczyk.

Premierę obejrzało blisko 300 osób, na sali brakowało miejsc siedzących i stojących, a niektórzy musieli odejść niepocieszeni, bo ściany nie chciały się rozsunąć. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich miłych widzów, którzy chcieliby zobaczyć spektakl: Teatr Studencki „Dobry wieczór” zagra drugi spektakl w sobotę 30 stycznia o godz. 16 w auli WSKSiM, ul. Św. Józefa 23/35. Miłośników teatru, studentów i dobrej zabawy serdecznie zapraszamy!

drukuj