Piłka nożna. Barcelona pokonuje Valencię po hat-tricku R. Lewandowskiego

FC Barcelona podejmowała na własnym terenie Valencię w ramach 33. kolejki La Liga. Bohaterem spotkania został Robert Lewandowski, który odwrócił losy spotkania, zdobywając trzy gole (4:2). To pierwszy hat-trick napastnika w hiszpańskiej lidze, a także pierwszy tego typu wyczyn polskiego piłkarza na poziomie La Liga od 1990 roku.

Poniedziałkowe spotkanie „Blaugrany” obfitowało w wiele emocji. Wszystko zaczęło się od trafienia głową Fermina Lopeza. Przyjezdni dość szybko na nie odpowiedzieli. Pomógł im przy tym Marc-André ter Stegen. Golkiper próbował oszukać Hugo Duro przy wyprowadzeniu piłki. Popełnił jednak błąd, dzięki czemu rywal umieścił piłkę w pustej bramce. Niedługo potem z rzutu karnego podwyższył Pepelu. Dobrą sytuację Valencii odmieniła sytuacja z końcówki pierwszej połowy. Giorgi Mamardaszwili interweniował ręką poza „szesnastką”, za co został ukarany czerwoną kartką i musiał opuścić boisko.

Grająca w osłabieniu Valencia została wypunktowana przez Roberta Lewandowskiego. Po zmianie stron Ilkay Gundogan posłał dośrodkowanie z rzutu rożnego, które „główką” zamknął właśnie Polak. W 82. minucie Jaume Domenech popełnił błąd przy piąstkowaniu. Piłka trafiła na głowę snajpera. Ten zapewnił swojemu zespołowi prowadzenie. Kapitan „Biało-Czerwonych” ustalił wynik spotkania w doliczonym czasie gry. Podszedł wtedy do wykonania rzutu wolnego. Uderzona przez niego piłka wpadła tuż przy słupku bramki, dzięki czemu napastnik mógł cieszyć się z pierwszego hat-tricka na boiskach La Liga.

Robert Lewandowski jest drugim po Janie Urbanie Polakiem, który strzelił trzy gole w meczu rozgrywanym na najwyższym szczeblu rozgrywek w Hiszpanii. Snajper Osasuny Pampeluna dokonał tego w sezonie 1990/91, gdy jego drużyna pokonała Real Madryt 4:0.