fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Jarosław Szymczyk Komendantem Głównym Policji

Nadinspektor Jarosław Szymczyk został nowym Komendantem Głównym Policji. Poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

W 2014 roku Jarosław Szymczyk został mianowany na stopień nadinspektora, a w ubiegłym roku objął funkcję Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Od 11 lutego bieżącego roku pełnił on obowiązki Komendanta Głównego Policji.

Nadinspektor Jarosław Szymczyk  jest gwarancją dobrej zmiany w policji – mówił minister Mariusz Błaszczak. Jak dodał, ze wszystkich kandydatów był on najlepszy.

– Pan generał nadinspektor Jarosław Szymczyk, w moim głębokim przekonaniu daje gwarancję wysokiego profesjonalizmu, odpowiedzialności i przeprowadzenia zmian, bo wbrew temu, co mówi dzisiejsza totalna opozycja, policja wymaga zmian. Takie zmiany zachodzą od czasu, kiedy objąłem stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zachodzą również w policji. Te zmiany będą kontynuowane dlatego, że jest to niezwykle istotne. Priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli naszego kraju i my doprowadzimy do tego, żeby policja stała na straży bezpieczeństwa – wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.

Nowy Komendant Główny Policji zapowiedział, że najbliższe cele policji to dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO.

Jako priorytet długoterminowy wymienił m.in. ustawę modernizacyjną służb mundurowych. Dodał, że będzie też systematycznie dążyć do ograniczenia wskaźnika wakatów w policji.

– Chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby ten wakat w policji był minimalny, bo naturalną kwestią jest to, że ten wakat głównie generuje się w najważniejszych komórkach dla mieszkańców, czyli tych patrolowo-interwencyjnych i przez wysoki wakat przekłada się bezpośrednio na ilość policjantów na ulicach, a nam bardzo zależy, żeby tych policjantów na ulicach było jak najwięcej. Jeśli chodzi o Komendantów Wojewódzkich – to są ludzie, którzy zaczęli niedawno swoją służbę na tych stanowiskach. To młodzi perspektywiczni oficerowie polskiej policji. Wierzę w to, że wspólnie z nimi stworzę zespół, który tę polską policję przeprowadzi przez te dwa ważne wydarzenia w lipcu, a także w kolejnych latach będzie budował pozytywny wizerunek formacji – zapowiedział Jarosław Szymczyk.

Poprzedni komendant Główny Policji, inspektor Zbigniew Maj, zrezygnował ze stanowiska 11 lutego bieżącego roku po dwóch miesiącach od powołania. Tłumaczył swoją decyzję tym, że byli pracownicy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji przygotowali wobec niego prowokację.

 

RIRM

drukuj