Podwyżki w służbach podległych MSWiA

Około 200 zł podwyżki dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od nowego roku – to efekt spotkania kierownictwa resortu ze związkami zawodowymi służb.

Rozmowy odbyły się pod koniec ubiegłego roku. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział, że płace wzrosną bardziej, niż wcześniej zakładano.

Na podwyżki uzyskano dodatkową kwotę ponad 31 mln złotych. Oznacza to, że zaplanowana wcześniej podwyżka w wysokości 4,6 proc. wzrośnie do 5 proc.

Marian Boguszyński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego NSZZ Policjantów, ocenia wzrost wynagrodzeń jako zadowalający.

Funkcjonariusze liczyli na to, co obiecał poprzedni premier Donald Tusk, który mówił, że w kampanii wyborczej w 2015 roku podwyżki będą w granicach 300 zł. Na początku w budżecie było przewidziane przeszło 160 zł. Po naszych październikowych protestach znalazło się 186 zł, a teraz cieszymy się, że po pierwszym spotkaniu przedświątecznym z panem ministrem znalazły się następne pieniądze, żeby trochę tę podwyżkę podnieść – tłumaczy Marian Boguszyński.

Pensje strażników granicznych wzrosną o 203 zł; 210 zł przypadnie funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu, a 198 zł strażakom.

MSWiA zapowiedziało także projekt ustawy modernizacyjnej służb. Ma ona zakładać m.in. dodatkowe środki na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych policji, służby granicznej, straży pożarnej i BOR-u.

RIRM

drukuj