fot. PAP/Darek Delmanowicz

MSWiA przywróci kontrole graniczne na czas ŚDM i szczytu NATO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje przywrócić czasowe kontrole graniczne zarówno na Światowe Dni Młodzieży, jak i na szczyt NATO w Warszawie – potwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Resort chce także, by jeszcze przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży weszła w życie tzw. ustawa antyterrorystyczna.

Wiceminister Jarosław Zieliński zapewnił, że przygotowania do zabezpieczenia wydarzeń przebiegają zgodnie z planem i nie ma na nie wpływu niedawna rezygnacja komendanta głównego policji insp. Zbigniewa Maja.

Przed służbami stoi teraz ogromne wyzwanie – wskazuje poseł Arkadiusz Czartoryski, szef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

– Nie ma możliwości, żeby kilka milionów ludzi otoczyć żandarmerią, policją, wojskiem i każdego sprawdzać. Stąd ustawa, o której mówi resort, czyli ta ustawa przeciwdziałająca terroryzmowi, której w Polsce nie ma, a które to ustawy istnieją w Europie Zachodniej. Musi być możliwość, żeby nasze służby mogły kogoś zatrzymać na granicy i skontrolować. Nie wyobrażamy sobie, że na samej kulminacji uroczystości w Krakowie ten plac zostanie otoczony i wszyscy będą sprawdzani. Te zagrożenia muszą być rozpoznawane znacznie wcześniej – już na granicach Polski, plus specjalne uprawnienia służb. Chcemy, żeby ludzie mogli się cieszyć Światowymi Dniami Młodzieży – podkreśla poseł Arkadiusz Czartoryski.

Koordynacją przygotowań do zabezpieczenia ŚDM i szczytu NATO zajmuje się z ramienia MSWiA specjalny zespół kierowany przez wiceministra Jarosława Zielińskiego.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kierownictwa poszczególnych służb, m.in. policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

 

RIRM

drukuj