MSWiA: Polscy strażacy dogaszają pożary w Szwecji i wkrótce powrócą do kraju

Polscy strażacy dogaszają pożary na wyznaczonych dla nich obszarach w Szwecji, a wkrótce wrócą do kraju. Misja zakończy się zgodnie z planem, po 14 dniach – poinformowało MSWiA.

Taką decyzję szef MSWiA Joachim Brudziński podjął w porozumieniu ze stroną szwedzką. Wynika to z poprawy sytuacji pożarowej w Szwecji. Działania polskich strażaków, które obecnie skupiają się na dogaszaniu i patrolowaniu terenu będą prowadzone do piątku.

Następnie ratownicy spakują sprzęt i namioty, co jak powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik PSP, najprawdopodobniej planowane jest na sobotę.

– Przez kilkanaście ostatnich dni strażacy gasili kilka pożarów na obszarze od 1 tys. do 2,5 tys. ha. Obecnie gaszenie ostatniego pożaru dobiega końca. Zgodnie z porozumieniem, które zostało zawarte pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także szwedzką agencją zarządzania kryzysowego pan minister Joachim Brudziński podjął decyzję o zakończeniu misji polskiej grupy strażaków. Nasi strażacy będą dogaszać pożar do jutra. Natomiast zakończenie misji, przygotowanie do wyjazdu planowane jest na sobotę – oświadczył rzecznik PSP.

Wyjazd polskich strażaków do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami. W trakcie misji polscy strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym i medycznym.

Przyczyną rozległych pożarów lasów w Szwecji były wysokie temperatury i mało opadów. Według informacji szwedzkich mediów w środkowej części kraju płonęło około 25 tys. hektarów lasów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl