fot. twitter.com/mblaszczak

Szef MON: Dziś ponad 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska zaangażowanych w walkę z koronawirusem

W piątek w działaniach przeciw pandemii koronawirusa będzie uczestniczyć 9206 żołnierzy i pracowników MON – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9206 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1509 jednostek sprzętu. Wojsko wspiera służbę zdrowia. 15 tys. żołnierzy już jest gotowych, by pomagać w szpitalach, a kolejne 15 tys. właśnie przechodzi szkolenia” – napisał na Twitterze szef MON.

Wojsko od marca uczestniczy w działaniach służących ograniczaniu epidemii. Żołnierze transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków, wspierają Straż Graniczną i policję, z którą prowadzą wspólne patrole.

W gotowości pozostaje 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

PAP

drukuj