Waszyngton: MON będzie negocjować warunki systemu ,,Wisła”

Resort obrony narodowej będzie negocjował z Amerykanami warunki oferty systemu obrony powietrznej średniego zasięgu, tj. programu „Wisła”. Do Waszyngtonu w tej sprawie udaje się dziś wiceminister Bartosz Kownacki. Jego rozmowy z amerykańskim przedstawicielem będą się toczyć w Pentagonie.

Ministerstwo Obrony Narodowej na dwa przetargi dotyczące systemów obrony przeciwrakietowej średniego oraz krótkiego zasięgu ma do wydania ponad 30 mld zł.

Rozmowy w USA skupią się głównie na programie „Wisła”. Poprzedni rząd ogłosił wybór oferty amerykańskiej firmy Raytheon i system Patriot. Sprawa ta będzie ważnym elementem negocjacji przyznaje wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

– Jesteśmy w  trakcie podejmowania decyzji, czy wybierzemy system obrony przeciwrakietowej ,,Wisła”. W najbliższym czasie będziemy decydować także w innych ważnych kwestiach związanych z modernizacją polskiej armii. Liczymy tutaj na współpracę ze stroną amerykańską – z amerykańskim rządem i amerykańskim przemysłem i do tego takiego rodzaju wizyty są potrzebne. Po to, aby otworzyć drzwi, aby wynegocjować jak najlepsze warunki dla strony polskiej i polskiego przemysłu tak, żeby program modernizacji polskiej armii w dużej części był oparty o polskie zakłady zbrojeniowe – zaznacza wiceminister Bartosz Kownacki.

Rozmowy wiceministra Kownackiego mają także dotyczyć ewentualnego zakupu przez Polskę amerykańskich samolotów bezzałogowych.

Inny wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski w Waszyngtonie w tym czasie będzie rozmawiał na temat zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

Dla amerykańskich koncernów zbrojeniowych Polska jest ważnym partnerem. W najbliższych latach nasz rząd zamierza przeznaczyć na zakupy zbrojeniowe ok. 100 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl