Festiwal Wielkotygodniowy w Toruniu

W dniach 25-27 marca br. w toruńskim kościele akademickim pw. Świętego Ducha odbędzie się Festiwal Wielkotygodniowy im. Marka Wakareckiego. W programie śpiewy pasyjne a cappella epoki renesansu czy Ciemne Jutrznie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

[Jestem w Kościele] Aborcyjne kłamstwa lewicy obnażone

Papież Franciszek po raz kolejny porównał aborcję do wynajęcia płatnego zabójcy. Mimo to, a także wbrew wszelkim faktom naukowym oraz elementarnej logice, lewica nieustannie próbuje wmówić nam, że możliwość zabicia swojego dziecka to „podstawowe prawo kobiety”, zarazem usiłując być jedynym głosem kobiet w tej sprawie. Tymczasem zgodnie z ostatnimi badaniami nt. stosunku wobec aborcji poparcie dla zabijania dzieci nienarodzonych jest mniejsze właśnie wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Zarazem zwolennicy tzw. aborcji na życzenie stanowią tylko ćwierć ogółu.

Ewangelia na niedzielę: trzeba umrzeć, żeby żyć

Obraz obumierającego ziarna, które się rozwija w roślinę, napawa optymizmem. Nie chcemy umierać, bo jesteśmy stworzeni do życia. Bóg jest jego dawcą. On kocha życie i nie chce śmierci. Kto nie ubóstwia swego życia tu na ziemi, znajdzie je w pełni tam, po drugiej stronie – w wieczności. Tę prawdę zgłębia dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu, 17 marca.

Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Ojciec Święty Franciszek ma pewien naturalny dystans do Soboru Watykańskiego II

Byłoby na pewno rzeczą ciekawą prześledzenie niuansów, które wynikają z tego, że poprzednicy papieża Franciszka byli uczestnikami Soboru Watykańskiego II, realizowali wiernie Sobór, natomiast papież Franciszek ma pewien naturalny dystans do Soboru. Sprawia on, że – zdaniem niektórych komentatorów – Ojciec Święty może czuć się uwolniony od przesłania soborowego i to daje mu impuls do nowych spojrzeń na rzeczywistość Kościoła – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, podsumowując w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dotychczasowe 11 lat pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka.

„Wierni do końca”

„Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem. Odwaga męczenników, świadectwo męczenników, jest błogosławieństwem dla wszystkich” – rozważał Ojciec Święty Franciszek w przesłaniu do papieskiego wideo na marzec. Film jak zawsze promuje Światowa Sieć Modlitwy, a ten najnowszy wyprodukowany został we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), które – poprzez informację, modlitwę i działanie – wspiera chrześcijan wszędzie tam, gdzie są prześladowani, dyskryminowani lub w potrzebie.

Ewangelia na niedzielę: Co najbardziej liczy się na modlitwie?

Nikodem to postać historyczna. Cieszył się autorytetem jako członek Sanhedrynu – Najwyższej Rady kierującej życiem religijnym narodu żydowskiego. Z nocnej rozmowy Nikodema z Jezusem wynika, że boi się on sądu Bożego. Jezus uspokaja go, że Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat zbawić, a nie potępić. Ten aspekt pogłębia dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na IV niedzielę Wielkiego Postu, 10 marca.

Zmarł ks. bp Piotr Krupa

W poniedziałek, 4 marca, zmarł ks. bp Piotr Krupa, biskup senior. Przez 19 lat był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Pelplinie. Szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie.

Ewangelia na niedzielę: Czy Bóg jest w centrum mojego życia?

Jezus udał się do Jerozolimy na święto Paschy. W świątyni zastał stragany, handlarzy, zgiełk, bydło. Chrystus rozgniewał się i z pomocą bicza wypędził sprzedających. W ten sposób pokazał, że świątynia należy całkowicie do Ojca i Jego spraw. Na ten aspekt kładzie nacisk dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu na III niedzielę Wielkiego Postu, 3 marca.

Ks. bp T. Bronakowski: Odpowiedzialność katolików za politykę prowadzoną w naszych „małych ojczyznach”

Jeśli nasze „małe ojczyzny” dotknięte są pijaństwem, alkoholizmem, narkomanią i innymi poważnymi nałogami, wtedy cierpią na tym nie tylko mieszkańcy danej miejscowości czy regionu, ale cała nasza Ojczyzna – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.