21 października – Dzień solidarności z misjami

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będzie obchodzony w najbliższą niedzielę, 21 października. To święto Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Rozpoczyna ono Tydzień Misyjny obchodzony w tym roku pod hasłem: „Pełni ducha i posłani”. Tematem papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny, w związku z trwającym synodem na temat młodzieży są słowa: „Wraz z młodymi nieśmy wszystkim Ewangelię”.

Ks. kard. S. Dziwisz: Naszym obowiązkiem jest przekazać dziedzictwo św. Jana Pawła II następnym pokoleniom

„Naszym obowiązkiem i przywilejem jest przekazać dziedzictwo św. Jana Pawła II następnym pokoleniom. Niech więc to dziedzictwo utrwala się w naszej świadomości, w naszej kulturze, w naszej codziennej postawie, w naszej miłości i służbie” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 40. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wiarygodność historyczna Ewangelii – nowe kierunki badań

W zapoczątkowanych przez szkołę Formgeschichte badaniach nad historycznością Ewangelii i innych pism NT-u dominowała analiza tekstów rozumianych jako dokumenty literackie, które niemal od samego początku istniały formie pisanej – w postaci mniejszych lub większych form literackich. Zakładano jako pewnik, że przekaz orędzia od Jezusa do Ewangelii spisanych musi być ujmowany jako proces kopiowania źródeł pisanych, tworzenia z nich większych zbiorów, czy wreszcie redagowania w formie Ewangelii.

Wybór Jana Pawła II wspomina były rektor Kolegium Polskiego, gdzie mieszkał ks. kard. Karol Wojtyła

„Dzień po wyborze ks. kard. Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, ks. kard. Stefan Wyszyński zapytał go jak się czuje jako Papież. Jan Paweł II odpowiedział, że czuje się tak, jakby tu od zawsze był. Na co ks. kard. Wyszyński odpowiedział, że to łaska stanu” – mówi ks. abp Józef Michalik, który wówczas był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie, skąd ks. kard. Wojtyła wyjechał na konklawe.