fot. PAP/Tomasz Gzell

61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

W Niedzielę Dobrego Pasterza obchodzimy 61. Światowy Dzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W Polsce jest to dzień inaugurujący tydzień modlitw w tej intencji.

Tama we Włocławku to miejsce męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To także szczególne miejsce dla s. Agnieszki Brzozowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Bosych.

– Wyczerpana z pracy, wyczerpana fizycznie i psychicznie, zatrzymałam tam samochód, zjechałam na parking, wyszłam. W takiej desperacji głośno wrzasnęłam w środku nocy czy nikt nie widzi, jak ja się męczę. Wtedy doświadczyłam takiej wszechmocy Boga, bo obudziłam się następnego dnia, a Bóg jakby mi powietrze wymienił, wszędzie zaczęłam widzieć Jego moc, Jego łaskę, Jego działanie. Wszystko się zmieniło. To był początek drogi do powołania – oznajmiła s. Agnieszka Brzozowska OCD z klasztoru sióstr karmelitanek bosych w Ełku.

Powołanie każdy odkrywa indywidualnie.

Przychodzą tacy kandydaci, którzy odczuwają, że to jest powołanie kapłańskie, pragną kapłaństwa, natomiast są też tacy, którzy przychodzą, żeby rozeznać swoje powołanie życiowe i temu też służy rok wstępny, rok propedeutyczny – wyjaśnił ks. Marian Strankowski, rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Pierwszy rok ma już za sobą Szymon Wysocki, który kontynuuje swoją drogę do kapłaństwa, choć początkowo miał zupełnie inny plan na swoją przyszłość.

– Myślę, że jestem przykładem raczej osoby, która nie poszła od razu po maturze do seminarium, tylko na samym początku poszedłem na studia, poszedłem na prawo, bo miałem w swoje głowie taki trochę na siłę urealniony obraz samego siebie i tak trochę siłowałem się z Panem Bogiem. Mam takie wrażenie, że jak z perspektywy na to patrzę, to On już wcześniej dawał mi jakieś sygnały, że powinienem pójść właśnie tą drogą – stwierdził Szymon Wysocki, alumn II roku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Kościół wzywa nas w Niedzielę Dobrego Pasterza do szczególnej modlitwy w intencji powołań. Swoje słowa na ten dzień skierował także Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

– Pustoszejące seminaria duchowne i nowicjaty zakonne stawiają przed całym Kościołem wiele pytań dotyczących powołań. Z pewnością nie możemy tej sytuacji nie widzieć, przejść obok niej obojętnie i udawać, że sam Pan Bóg znajdzie na to jakieś rozwiązanie. Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, mobilizuje nas do działania, do tego, aby „prosić Pana żniwa” o nowych robotników i zapewnia nas, że jeśli będziemy prosić, to „pośle” ich na nasze współczesne pola ewangelizacji i uświęcania ludzi (…). Zapraszam wszystkich do wielkiej modlitwy o powołania, w tym szczególnie o powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego i misyjnego – wskazał ks. bp Andrzej Przybylski, Delegat KEP ds. Powołań.

Niezwykle istotna jest także modlitwa za samych powołanych, o to, by głos Boga był dla nich słyszalny.

– Mam wrażenie, że to powołani nie słyszą tego głosu. Ten głos, który ja usłyszałam prawie 30 lat temu, on musi paść na takie wrażliwe serce, które rzeczywiście szuka jakiegoś głosu Bożego. Problem polega na tym, że może niekoniecznie dziś szukamy tego głosu, młodzi ludzie niekoniecznie słuchają tego, co Pan Bóg mówi do ich serca i modlitwa za nich, o dary Ducha Świętego dla nich, o otwartość na zmianę swojego życia, to jest coś, co jest dziś na pewno bardzo ważne i najbardziej potrzebne – akcentowała uwagę s. Sybilla Kołtan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

Obchodzony 61. Światowy Dzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego rozpoczyna w Polsce Tydzień Modlitw i Powołania Kapłańskie, Zakonne i Misyjne.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl