fot. Monika Tomaszek

W Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu posadzono jabłoń błogosławionej Rodziny Ulmów

Ich historię zna już nie tylko cała Polska, gdyż dociera ona także w najdalsze zakątki świata. To historia polskich bohaterów, którzy oddali swoje życie, by ratować innych. W Toruniu odbyło się uroczyste posadzenie jabłoni bł. Rodziny Ulmów.

Świadectwo Rodziny Ulmów to świadectwo bezinteresownej i bezgranicznej miłości do drugiego człowieka.

– Oni tak jak Chrystus, który oddał życie swoje za nas wszystkich, w imię Chrystusa, oddali życie, ratując tych, którzy byli z góry skazani na śmierć – mówił w homilii w toruńskim sanktuarium o. Jan Król CSsR, dyrektor Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im św. Jana Pawła II w Toruniu.

Tuż po Eucharystii w Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”  odbyło się uroczyste posadzenie jabłoni bł. Rodziny Ulmów.

– Ta zaszczepiona jabłoń – to od niej płynie do nas przesłanie, że trzeba budować na Chrystusie i trzeba budować na rodzinie. Niech ta rodzina, którą wszyscy tworzymy (większa, mniejsza), będzie zawsze zakotwiczona w Panu Bogu – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Zasadzona dziś jabłoń została wyhodowana w arboretum w Markowej, na Podkarpaciu. To właśnie szczepieniem tych drzew, z których jedno jest już w Toruniu, inne w Ogrodach Watykańskich, zajmował się Józef Ulma. [czytaj więcej]

– Józef Ulma był wynalazcą, miał elektrownię wiatrową, sam zbudował aparat fotograficzny, sam szczepił drzewka, uczył innych, hodował jedwabniki, organizował spółdzielczość u siebie, więc można powiedzieć, że był człowiekiem renesansu na tamte czasy, a miał skończone tylko 4 klasy – podkreśliła min. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Zasadzona dziś jabłonka to żywa lekcja historii, bohaterskiej historii Rodziny Ulmów , którą powinniśmy przekazywać z pokolenia na pokolenie.

– To drzewo będzie pamięcią przekazywania następcom, takiemu jak mój Franek – powiedział Jerzy Grocholewski, uczestnik uroczystości sadzenia jabłoni.

– Ulmowie pokazali, że nawet obcemu, którego nie znamy, trzeba pomagać w potrzebie – wskazał Franciszek Grocholewski, uczestnik uroczystości sadzenia jabłoni.

Relikwie bł. Rodziny Ulmów są także pośród 160 relikwii znajdujących się w toruńskim sanktuarium.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl