fot. Monika Tomaszek

Min. G. Ignaczak-Bandych: W Parku Pamięci Narodowej w Toruniu posadziliśmy jabłoń bł. Rodziny Ulmów. Szczepieniem tych drzew zajmował się Józef Ulma – człowiek wielu talentów, patriota, wzorowy chrześcijanin

Udało się opowiedzieć o Ulmach Polakom, ale udało się też opowiedzieć o Ulmach światu. W niedzielę 21 kwietnia posadziliśmy drzewo jabłoni. Drzewa te zostały wyhodowane w arboretum w Markowej na Podkarpaciu i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to są właśnie te drzewa, których szczepieniem zajmował się Józef Ulma, czyli człowiek wielu talentów, patriota, bohater, ale również wzorowy chrześcijanin – powiedziała min. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę po Eucharystii o godz. 12.00 w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” odbyło się uroczyste posadzenie jabłoni bł. Rodziny Ulmów . W wydarzeniu udział wzięła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gość audycji „Aktualności dnia” zwróciła uwagę, że wydarzenie, które odbyło się w niedzielę przy toruńskim sanktuarium, to wielka radość.

Uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów była niewiarygodnym sukcesem na polską skalę i niewiarygodnym zaangażowaniem tysięcy Polaków. Bardzo się z tego cieszymy. Pan prezydent powołał zespół, który miał zająć się wspieraniem tych obchodów, ale nie w zakresie religijnym, ale w kwestiach obywatelskich. Mieliśmy bardzo dużo wydarzeń promujących i propagujących wiedzę o Rodzinie Ulmów. Z dumą muszę powiedzieć, że kiedy Papież ogłosił decyzję o bł. Rodzinie Ulmów (nie była to rodzina w Polsce specjalnie znana), to wszystkie organizowane wydarzenia bardzo spopularyzowały wiedzę o Rodzinie Ulmów, ale także (co jest ważne) o Polakach w czasie drugiej wojny światowej; jak się zachowywali i jakie postawy w Polsce dominowały – powiedziała szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Min. Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że udało się „opowiedzieć o Ulmach Polakom, ale udało się też opowiedzieć o Ulmach światu”.

– W niedzielę posadzimy (symboliczny wyraz pamięci) drzewo jabłoni. Drzewa te zostały wyhodowane w arboretum w Markowej, na Podkarpaciu,  i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to są właśnie te drzewa, których szczepieniem zajmował się Józef Ulma, czyli człowiek wielu talentów, patriota, bohater, ale również wzorowy chrześcijanin. To człowiek, który nie tylko potrafił pomagać, ale potrafił też rozwijać zainteresowania wśród swoich rodzin i mieszkańców Markowej, Podkarpacia. Te drzewa, które sadzimy w całej Polsce, ale również poza granicami (bo posadziliśmy takie drzewo m.in. w Ogrodach Watykańskich), to jest nasz hołd, wyraz pamięci, ale też propagowanie dziedzictwa, które mamy nadzieję, że będzie w Polsce rozwijane. To dziedzictwo Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci. Drzewa jabłoni mają tę znakomitą cechę, że możemy się cieszyć ich kolejnymi etapami. One kwitną, potem mają owoce, dlatego akcja ma hasło: „Po owocach ich poznacie” – zaznaczyła gość Radia Maryja.

Jedną z jabłoni bł. Rodziny Ulmów zasadzono w Ogrodach Watykańskich (w części, gdzie rosną różnorodne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia), by uczcić męczeństwo Ulmów. Szczep jabłoni nosi nazwę malus domestica Glogierówka.

Drugim tematem audycji była wizyta prezydenta RP w Stanach Zjednoczonych.  Andrzej Duda złożył również wizytę w Kanadzie. „Mroczy cień rosyjskiej agresji rozciąga się na cały globalny system bezpieczeństwa” – mówił prezydent Andrzej Duda. [więcej]

Gość Radia Maryja zaznaczyła, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych ma trzy wymiary.

– Pierwszy to bezpieczeństwo. Są to wizyty w Nowym Jorku i Kanadzie. Drugi to gospodarka i to są spotkania w Kanadzie. Trzeci wymiar to spotkania z Polakami mieszkającymi poza granicami, to są spotkania z Polonią. Jeśli chodzi o ten pierwszy wymiar, czyli kwestie bezpieczeństwa, to spotkanie z Donaldem Trumpem jak najbardziej wpisuje się w ten projekt prezydencki. Wystąpienie pana prezydenta zarówno w Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i spotkanie z Donaldem Trumpem, to są rozmowy o Polsce, ale w kontekście bezpieczeństwa militarnego i gospodarczego. Spotkanie z Donaldem Trumpem jest bardzo dobrym krokiem, ponieważ polska dyplomacja (co zresztą przyznają nasi oponenci polityczni) musi grać na różnych instrumentach. Musimy mieć kontakty z republikanami, tym bardziej że nie tylko ich głos dziś decyduje w Kongresie, ale to, że najprawdopodobniej prezydentem Stanów Zjednoczonych będzie republikanin Donald Trump – powiedziała min. Grażyna Ignaczak-Bandych.

Warto pamiętać, że prezydent Andrzej Duda miał kontakty z trzema prezydentami Stanów Zjednoczonych. Byli to: Barack Obama, Donald Trump oraz Joe Biden.

https://twitter.com/GIBandych/status/1781705037879685209

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem min. Grażyny Ignaczak-Bandych można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl