74 lata temu powstała Armia Krajowa

Mija 74 lata od powstania Armii Krajowej – konspiracyjnej niepodległościowej organizacji wojskowej, działającej w ramach Sił Zbrojnych RP w okresie II wojny światowej.

Pomimo utraty niepodległości w wyniku przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku naród polski nie zrezygnował z walki z okupującymi go Niemcami i Związkiem Radzieckim. Rząd polski działający na uchodźstwie kontynuował swoją działalność, a w podziemiu powstały struktury władzy cywilnej i siły zbrojne.

Armia Krajowa została utworzona 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego. Była następczynią Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Stanowiła najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną podziemną armię europejską II wojny światowej. Pierwszym jej dowódcą został generał Stefan Rowecki „Grot”.

W chwili swej najwyższej zdolności bojowej (tj. wiosną 1944 roku) Armia Krajowa liczyła około 380 tys. żołnierzy i oficerów.

Celem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie do planowanego ogólnokrajowego powstania. Do najważniejszych akcji, jakie przeprowadziła Armia, należą: akcja pod Arsenałem (marzec 1943), odkrycie tajnej bazy rakiet V-1 w Peenemuende, następnie zbombardowanej przez aliantów (marzec 1943), akcja „Burza” (1944) i akcja „Ostra Brama” (lipiec 1944).

Armia Krajowa została formalnie rozwiązana 19 stycznia 1945 roku rozkazem ostatniego dowódcy AK generała Okulickiego „Niedźwiadka”. Część żołnierzy i oficerów nie zgodziła się jednak na demobilizację i dalej prowadziła zbrojną walkę z komunistami zdobywającymi władzę w Polsce.  Przez wiele lat Polski Ludowej byli oni tępieni i prześladowani. Wielu z nich straciło życie lub było więzionych w ubeckich więzieniach.

 

 

RIRM/IPN/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl