fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Maciej Świrski: Centrum Badania Totalitaryzmów ważną inicjatywą

Zeznania świadków niemieckich zbrodni zgromadzone przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich zostaną upublicznione online; to bardzo ważna inicjatywa – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Maciej Świrski, założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia.

Rozmowa przeprowadzona przez o. Grzegorza Wosia CSsR dotyczyła umowy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Narodowym Centrum Kultury. Porozumienie mówi o powstaniu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Dokument podpisano w czwartek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [czytaj więcej]

Wcześniej wspomniane zeznania były objęte klauzulą tajności. Traktowano je jako akta prokuratorskie, a więc z wszystkimi rygorami związanymi z dostępem do tych akt – tłumaczył Maciej Świrski.

Dla badaczy nie było takiego swobodnego dostępu do tych zeznań w ciągu tych wszystkich lat – także po roku 1989. I ta inicjatywa, której inicjatorką była pani wiceminister Magdalena Gawin, jest bardzo ważna z punktu widzenia świadomościowego i tożsamościowego. Udostępni się w ten sposób – poprzez tłumaczenia materiałów źródłowych na język angielki – online, przez internet, dokumenty, które pozwolą badaczom z całego świata zapoznać się z treścią tych zeznań – wskazywał prezes Reduty Dobrego Imienia.

Projekt jest istotny, ponieważ poza granicami Polski nieznane są realia okupacji niemieckiej i sowieckiej w naszej ojczyźnie. Większość oszczerstw, które pojawiają się w prasie zagranicznej wynika z niewiedzy – przekonywał Maciej Świrski.

To uświadomi tym badaczom, jaka to była rzeczywistość (…). Na świecie tej świadomości nie ma całkowicie. Badacze czy nawet popularyzatorzy historii, piszący o rzeczywistości okupacyjnej II wojny światowej w Polsce, opierają się na relacjach z drugiej ręki albo wprost na konfabulacjach – jak Gross (Jan Tomasz Gross – przyp. red.). (…) Ludzie nie wiedzą, jak wyglądała ta rzeczywistość okupacyjna. Jeżeli mówią o okupacji niemieckiej, to bardziej im się to kojarzy z okupacją Francji – podkreślił Maciej Świrski.

Cała wypowiedź Macieja Świrskiego do odsłuchania [tutaj].

RIRM

drukuj