Prezydenci Polski i Ukrainy: w marcu spotkanie komitetu konsultacyjnego

W marcu w Warszawie odbędzie się posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego ds. relacji między obu krajami – uzgodnili prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Petro Poroszenko, którzy w sobotę spotkali się w Monachium.

Posiedzenie odbędzie się w dniach 3-4 marca w Warszawie – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„Spotkamy się z naszymi partnerami ukraińskimi, rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego, tak ustalili prezydenci podczas rozmowy” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Przypomniał, że decyzja w sprawie rewitalizacji tego formatu zapadła w grudniu podczas wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Ze strony polskiej komitetowi ma przewodniczyć Szczerski, ze strony ukraińskiej – doradca prezydenta Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

Krzysztof Szczerski powiedział, że komitet ma się zająć współpracą na poziomie politycznym, „szerszymi kwestiami społecznych kontaktów”, w tym kwestią dialogu historycznego. Dodał, że ze strony polskiej i ukraińskiej w spotkaniu wezmą udział także członkowie rządu i ośrodków analitycznych.

Szefowie obu państw spotkali się w sobotę na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Minister Szczerski relacjonował, że rozmowa prezydentów dotyczyła rozwoju wypadków na Ukrainie, m.in. wynikających z porozumień mińskich, zmian ustrojowych na Ukrainie i konsekwencji dla procesu pokojowego.

Zgodnie z komunikatem administracji Poroszenki jego rozmowa z Dudą dotyczyła „szerokiego spektrum stosunków dwustronnych” i problematyki obronnej. Prezydenci ustalili, że w roku bieżącym powinno dojść także do posiedzenia międzyrządowej komisji ukraińsko-polskiej ds. współpracy gospodarczej.

W rozmowie poruszono również temat działalności polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej LITPOLUKRBRIG. O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 roku w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Umowę o utworzeniu brygady podpisano w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

„Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za poparcie w sprawie wprowadzenia reżimu bezwizowego między naszym krajem (Ukrainą) a Unią Europejską. Strony zgodziły się, że obecny kryzys migracyjny w UE nie powinien wpływać na proces liberalizacji ruchu wizowego z Ukrainą” – oświadczono w komunikacie.

O posiedzeniu prezydenckiego komitetu konsultacyjnego poinformował w sobotę rzecznik Poroszenki, Swiatosław Cehołko.

„Na początku marca odbędzie się konsultacyjny komitet prezydentów Ukrainy i Polski” – napisał na Twitterze Cehołko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl