Drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Meksyku

Dziś drugi dzień wizyty Ojca Świętego w Meksyku. Papież Franciszek będzie dziś przewodniczył Mszy świętej na terenie ośrodka Studiów w Ecatepec.

Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam rozpocznie się o godz. 18.30 czasu polskiego. Po obiedzie Ojciec Święty uda się do miasta Meksyk, gdzie odwiedzi szpital pediatryczny im. Federica Gómeza.

Wczoraj po południu czasu polskiego w meksykańskim Pałacu Narodowym odbyła się ceremonia powitania papieża. Podczas spotkania z władzami Meksyku, społeczeństwem cywilnym i korpusem dyplomatycznym papież Franciszek wygłosił swoje pierwsze przemówienie na meksykańskiej ziemi.

Przybywam dziś, jako misjonarz miłosierdzia i pokoju, ale także, jako syn, który chce oddać hołd swojej Matce – pani z Guadalupe – i móc spojrzeć na Nią. Starając się być dobrym synem idąc śladami Matki chcę ze swojej strony złożyć cześć temu ludowi i ziemi bogatej w kulturę, historię i różnorodność – zaznaczył następca Chrystusa na ziemi.

W przemówieniu Biskup Rzymu wezwał meksykańskie władze do zapewnienia obywatelom dostępu do dóbr materialnych i duchowych. Wśród nich wymienił, m.in. stosowne warunki życia, godną pracę, wyżywienie, sprawiedliwość i bezpieczeństwo.

Ojciec Święty zapewnił, że w tym wysiłku rząd meksykański może liczyć na współpracę Kościoła katolickiego, który służy budowie cywilizacji miłości.

Podczas spotkania z księżmi biskupami papież Franciszek zachęcił ich, aby pochylili się nad głęboką duszą swoich wiernych, szczególnie nad ludami tubylczymi i ich kulturami. Podkreślił również, że Kościół nie może lekceważyć wyzwania etycznego i antycywilizacyjnego, jakie stanowi m.in. handel narkotykami.

Tylko Kościół zdolny do ochrony oblicza ludzi, którzy będą pukali do jego drzwi, jest w stanie mówić im o Bogu. Jeśli nie rozpoznamy ich cierpień, jeśli nie uświadomimy sobie ich potrzeb – nic nie będziemy mogli im dać. Bogactwo, jaki mamy, płynie tylko wtedy, gdy napotykamy małość tych, którzy żebrzą. Właśnie takie spotkanie dokonuje się w naszych sercach pasterzy – podkreślił Ojciec Święty.

Ostatnim punktem pierwszego dnia papieskiej wizyty w Meksyku była Msza święta sprawowana w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk.

Pielgrzymka do Meksyku to 12. podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka. Poszczególne jej punkty transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl