fot. PAP/EPA

Ojciec Święty przebywa na Słowacji

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął swoją czterodniową pielgrzymkę na Słowację. Wcześniej przebywał na Węgrzech. To 34. podróż apostolska Papieża. Wydarzeniu towarzyszą słowa: „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

Do Bratysławy Ojciec Święty przyleciał w niedzielę popołudniu z Budapesztu. Na płycie lotniska Papieża powitała prezydent Zuzana Czaputova. Przybyciu Franciszka towarzyszyło bicie dzwonów we wszystkich katolickich i grekokatolickich świątyniach i kaplicach na Słowacji.

Po ceremonii powitania Ojciec Święty udał się do Nuncjatury Apostolskiej, gdzie uczestniczył w spotkaniu ekumenicznym. Przemawiając do Ekumenicznej Rady Kościołów Republiki Słowackiej, Papież przestrzegał przed pokusą ponownego stania się niewolnikami, nie reżimu, ale zniewolenia jeszcze gorszego: niewoli wewnętrznej.

– Drodzy bracia, oby nam się to nie przydarzyło; pomagajmy sobie, abyśmy nie wpadli w pułapkę zadowalania się chlebem i niczym więcej. To zagrożenie pojawia się bowiem wtedy, kiedy sytuacja się normuje, kiedy osiągnęliśmy stabilizację i spoczywamy na laurach, starając się utrzymywać spokojne życie. Wówczas nie chodzi już o „wolność, jaką mamy w Chrystusie Jezusie” (Ga 2, 4), o Jego prawdę, która czyni nas wolnymi (por. J 8, 32), ale o uzyskanie przestrzeni i przywilejów – co według Ewangelii jest owym „chlebem i niewiele więcej – mówił Franciszek.

Tutaj, w sercu Europy, rodzi się pytanie: czy my, chrześcijanie straciliśmy nieco zapał głoszenia i proroctwo świadectwa – pytał Papież.

– Czy to prawda Ewangelii nas wyzwala, czy też czujemy się wolni, gdy tworzymy strefy komfortu, które pozwalają nam zarządzać sobą i spokojnie iść dalej bez żadnych szczególnych reperkusji? I znowu, czy zadowalając się chlebem i bezpieczeństwem, nie straciliśmy być może zapału w poszukiwaniu jedności, o którą prosi Jezus. Jedności, która z pewnością wymaga dojrzałej wolności w zdecydowanych wyborach, wyrzeczeniach i poświęceniach, ale też jest warunkiem koniecznym, aby świat uwierzył? (por. J 17, 21). Nie ograniczajmy naszego zainteresowania do tego, co może służyć naszym poszczególnym wspólnotom. Wolność brata i siostry jest także naszą wolnością, ponieważ nasza wolność nie jest bez nich pełna – powiedział Ojciec Święty.

Jeszcze dziś odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Ojca Świętego Franciszka w Pałacu Prezydenckim i jego rozmowa z prezydent Zuzaną Czaputovą. Następnie Papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego. Kolejne punkty to spotkanie z duchowieństwem w stołecznej katedrze, wizyta w ośrodku dobroczynnym i rozmowa z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej.

TV Trwam News

drukuj