Ojciec św. Franciszek w Korei Południowej

Ojciec św. Franciszek rozpoczyna sześciodniową pielgrzymkę w Korei Południowej. Towarzyszą mu ks. kard. Pietro Parolin (Watykański Sekretarz Stanu) i ks. kard. Stanisław Ryłko (przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich).

W drodze do Azji maszyna papieska przeleciała nad 10 państwami: Włochami, Chorwacją, Słowenią, Austrią, Słowacją, Polską, Białorusią, Rosją, Mongolią i Chinami. Przelatując nad naszym krajem z pokładu samolotu Papież przesłał na ręce prezydenta pozdrowienia.

„Dla was wszystkich przyzywam Bożego błogosławieństwa i modlę się, aby wszechmogący Bóg pobłogosławił wasz naród pokojem i dobrobytem” – napisał Franciszek w telegramie.

Obecna wizyta jest pierwszą podróżą Papieża do Azji od 15 lat. Poprzednio Korea Południowa (gdzie katolicy stanowią 10 proc. Ludności) była celem pielgrzymek Jana Pawła II w 1984 i 1989 r. Benedykt XVI nie podróżował do Azji.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik katedry metafizyki KUL, mówi że obecna wizyta jest bardzo ważna dla rozwijającego się Kościoła w Korei Południowej, a także dla państw, z którymi ona graniczy.

– Kościół, jak w każdym państwie (zwłaszcza bogatym), przeżywa swoje problemy stąd też zawołanie pielgrzymki „Wstań i świeć” jest jakby wyzwaniem tego kościoła koreańskiego, by świecił w tamtym regionie, by był wielkim misjonarzem dla Kościoła w Chinach, Wietnamie, Korei Północnej i równocześnie wielkim wsparciem dla tych kościołów. Papież Franciszek jest świadomy ważności tej misji nie tylko jako misji duszpasterskiej, ale również jako misji misjonarskiej, gdzie z tego punktu jakim jest Korea chce, by Kościół promieniował na tamte regiony świata – powiedział ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Głównym celem papieskiej pielgrzymki są szóste Azjatyckie Dni Młodzieży oraz beatyfikacja 124 męczenników koreańskich. Franciszek spotka się także z rodzinami, które straciły swoich bliskich w katastrofie koreańskiego promu w kwietniu ubiegłego roku. Papież uda się również na cmentarz zabitych nienarodzonych dzieci.

Wizyta w Korei Płd. – to trzecia zagraniczna podróż Ojca Św. Franciszka – po Brazylii i Ziemi Świętej. Zakończy się w poniedziałek – 18 sierpnia.Transmisja poszczególnych punktów pielgrzymki w Radiu Maryja i TV Trwam. Najbliższa transmisja o godz. 8:45 (ceremonia powitania w ogrodach siedziby prezydenta Korei).

PROGRAM PIELGRZYMKI [KLIKNIJ]

RIRM

 

drukuj