Watykan: Sytuacja w Syrii jednym z tematów rekolekcji dla Ojca św. Franciszka

Sytuacja w Syrii to jeden z tematów rekolekcji wielkopostnych dla papieża Franciszka i Kurii Rzymskiej, które trwają od niedzieli w miasteczku Ariccia pod Rzymem – ujawnił autor rozważań, włoski franciszkanin Giulio Michelini. Rekolekcje potrwają do piątku.

Kaznodzieja powiedział agencji prasowej włoskiego episkopatu Sir, że w trakcie rekolekcji odczytane zostaną między innymi fragmenty książki jego współbrata, proboszcza z syryjskiego miasta Aleppo ojca Ibrahima Alsabagha „Chwila przed świtem”.

„To kronika wojny i nadziei z Aleppo. Uznałem, że czymś pięknym byłoby zwrócenie uwagi Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej na tak dramatyczną rzeczywistość, dotkniętą przez wiarę” – podkreślił zakonnik.

Zaznaczył, że aktualne wydarzenia będą jednym z tematów rekolekcji z udziałem papieża.

„Myślę – dodał – o ciężko i śmiertelnie chorych. Myślę o tych, którzy żyją w niepewności, nie wiedząc, co zrobić ze swoim życiem”.

Aresztowanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym jest „przemocą dokonaną wobec niewinnego” – mówił włoski franciszkanin. Przypomniał: „Ileż jest ofiar wojny i migracji w naszych czasach”.

Ojciec Michelini wyjaśnił, że Franciszek milczy w czasie rekolekcji, zgodnie z obowiązującym w ich trakcie zwyczajem.

Rekolekcje odbywają się w domu ojców paulistów Divin Maestro w Aricci niedaleko Castel Gandolfo. Franciszek od początku pontyfikatu wyjeżdża na ten czas z Watykanu.

PAP/RIRM

drukuj