fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest dziełem powstałym z potrzeby odpowiedzialności za prawdę i dążeniu do niej

Opisując fundamenty uczelni, należy podkreślić, że właśnie odbiorcy programu Radia Maryja bardzo szybko zauważyli potrzebę formacji pracowników mediów, którzy powinni naprawić obszar opisywania rzeczywistości. Do tej formacji zobowiązane są uczelnie, które prowadzą naukę na kierunkach medialnych. (…) Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest dziełem powstałym z potrzeby odpowiedzialności za prawdę i dążeniu do niej – powiedział prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowano w sobotę nowy rok akademicki. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– Na polskim wirażu dziejów decydują się losy narodu – przyszły kształt i zerwanie związku z przeszłością. Drogowskazy na tej trasie postawił św. Jan Paweł II. Wskazywał, że potrzebni są nam dobrzy przewodnicy, którzy te drogowskazy odkryją. Powinno to być środowisko akademickie. Jego członkowie muszą mieć ukształtowane prawe sumienia. Polska, społeczeństwo i naród Was potrzebują! – mówił do społeczności akademickiej członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Prof. Janusz Kawecki podkreślił, że profesorowie akademiccy zobowiązani są do całościowego rozwoju młodzieży, która w przyszłości stanie się inteligencją narodową.

– Nauczyciele akademiccy powinni tak wypełniać swoje zadanie, aby młodzi ludzie przygotowani byli do wypełniania obowiązków nie tylko w swojej profesji, ale mieli również ukształtowane prawe sumienia. Św. Jan Paweł II wielokrotnie o tym mówił. Podkreślał, że Polska potrzebuje całościowego kształcenia i wychowania studentów, bo uczelnie są także miejscem formacji młodego pokolenia, które ma stanowić przyszłą inteligencję – zwrócił uwagę prelegent.

Prof. Janusz Kawecki akcentował, że nauczyciele akademiccy muszą świadczyć o prawdzie. Zaznaczył, że tego oczekiwał św. Jan Paweł II, podczas spotkań ze środowiskami akademickimi.

– Nauczyciele akademiccy muszą być wiarygodni. Są tacy wtedy, kiedy potrafią w każdych okolicznościach świadczyć o prawdzie i dawać przykład cnót patriotycznych i obywatelskich. Mistrz i nauczyciel jest wiarygodny, gdy nie tylko pokazuje wzorce, ale swoim postępowaniem świadczy o możliwości sprostania trudnym wymaganiom. To też akcentował św. Jan Paweł II – powiedział profesor.

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podczas wykładu inauguracyjnego wspominał początki powstawania Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Opisując fundamenty uczelni, należy podkreślić, że właśnie odbiorcy programu Radia Maryja bardzo szybko zauważyli potrzebę formacji pracowników mediów, którzy powinni naprawić obszar opisywania rzeczywistości. Do tej formacji zobowiązane są uczelnie, które prowadzą naukę na kierunkach medialnych. (…) Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest dziełem powstałym z potrzeby odpowiedzialności za prawdę i dążeniu do niej – zaznaczył prelegent.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest uczelnią, która oferuje studentom wiele możliwości rozwoju naukowego, ale także duchowego.

– To w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu studenci oprócz możliwości prowadzenia programów telewizyjnych, tworzenia audycji radiowych i uczestnictwa w praktykach zawodowych są także uczestnikami konferencji naukowych, które organizowane są w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. (…) Poprzez tak szeroki zakres możliwości naukowych studenci mogą brać udział w całościowym rozwijaniu swojego człowieczeństwa. Znaczącym poszerzeniem ich rozwoju całościowego jest możliwość uczestniczenia w rozwoju duchowym – podkreślił prof. Janusz Kawecki.

radiomaryja.pl

drukuj