fot. PAP/Tytus Żmijewski

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowała rok akademicki

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowała dwudziesty pierwszy rok swojej działalności. Od tego roku uczelnia zyskała tytuł akademii.

Uroczyste Gaudeamus zabrzmiało już po raz dwudziesty pierwszy zabrzmiało w murach toruńskiej uczelni.

– Dziękuję Panu Bogu za tę uczelnię, w której szuka się prawdy, a nie szerzy ideologię. Potrzeba takich uczelni. Bądźcie wszyscy świadkami prawdy – zaapelował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

O owocach naukowych uczelni mówił w sobotę dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

– Działalność naukowo-dydaktyczna uczelni przez 20 lat nie zamykała się w obrębie materialnych murów. Za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam owoce ludzkiej myśli, czerpiącej z pokorą z głębi Bożej Mądrości, ubogacały serca i umysły Polaków rozproszonych po wszystkich zakątkach ziemi – mówił o. dr Zdzisław Klafka.

Tegoroczna inauguracja ma szczególne znaczenie.

– Chcę z dumą i radością ogłosić, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej zakończyła swoje istnienie w czwartek, a od dwóch dni mamy już Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – poinformował minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Akademia została uhonorowana przez szefa urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka, medalem „Pro Bono Poloniae”.

– To ogromny honor i zaszczyt móc wręczyć medal „Pro Bono Poloniae”, dziękując za 20 lat służby narodowi polskiemu, bo w tej kategorii należy oceniać wszystko, co dzieje się w murach tej wspaniałej uczelni – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Uczelni, która – jak mówił prezydent Torunia, Michał Zaleski – niesamowicie rozwinęła się przez 20 lat swojej działalności.

– Po 20 latach jest to uczelnia mogąca pochwalić się ofertą pełną, wszechstronnie rozbudowaną i wzbogaconą niedawną decyzją ministra edukacji nauki o studiach drugiego stopnia z informatyki medialnej – wskazał prezydent Michał Zaleski.

Po raz pierwszy w historii Akademii odbyła się uroczystość czepkowania studentów drugiego roku pielęgniarstwa. Tradycją uczelni jest również przyznawanie medalu „Pro ecclesia et patria”. W tym roku Akademia przyznała go ofiarodawcom, którzy wypełnili wolę zmarłego Napoleona Siemaszki, polskiego adwokata, i przekazali dar serca, wspierając w ten sposób rozwój uczelni.

List okolicznościowy na sobotnią uroczystość wystosował prezydent Andrzej Duda. Odczytała go szefowa jego kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych.

– Dziękuję władzom, profesorom oraz wszystkim osobom tworzącym tę wyjątkową uczelnię za to, że od 20 lat budują państwo środowisko sprzyjające formacji młodych ludzi w duchu społecznej odpowiedzialności, umiłowania ojczyzny i zachowania dziedzictwa, jakie pozostawili nam  św. papież Jan Paweł II oraz bł. ks. kard. Stefan Wyszyński – brzmiała treść listu skierowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

List przesłał także premier. Odczytał go wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

– Cała społeczność uczelni staje przed szansą, aby spełniać ambicje i marzenia oraz w pełni wykorzystać potencjał, który tkwi w każdym z nas – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Wykład inauguracyjny „Posługa myślenia jako służba prawdzie” wygłosił minister prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– Środowisko akademickie, działające w uczelni legitymującej się autorytetem moralnym, powinno wypełniać posługę myślenia, powinno służyć prawdzie właśnie w tym wymiarze społecznym – wskazał prof. Janusz Kawecki.

20 lat działalności uczelni to szczególna okazja do tego, by wyrazić wdzięczność Bogu.

– Bogu dziękujemy za piękną historie, zwłaszcza za ludzi, którzy odchodzą stąd z dumą, mają drżące serca i nade wszystko świecą im się oczy z przekonaniem, że mogą zmienić świat – powiedział o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Msza św. sprawowana była w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruński. W czasie homilii nawiązał do przypadającej na 16 października 43. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

– Miłość Chrystusowa przynagla. Św. Jan Paweł II był przynaglany miłością Jezusa i miłością do Jezusa. Czuł się przynaglany, dlatego był nauczycielem i świadkiem tej miłości – zwrócił uwagę ks. bp Andrzej Suski.

W rocznicę wyboru św. Jana Pawła II przed Sanktuarium poświęcono pomnik rodziny Wojtyłów.

TV Trwam News

drukuj