fot. PAP/Tytus Żmijewski

W AKSiM wykład otwarty głosi dziś ambasador Izraela  

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wykład otwarty głosi dziś ambasador Izraela. Dr Yacov Livne  mówi o „Podstawach budowania dobrych relacji między narodem polskim i izraelskim”. 

Wydarzenie otworzy o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor, założyciel oraz prof. Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wykładu wysłuchają liczni goście, wśród nich m.in. minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek oraz wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

Po prelekcji uczestnicy spotkania, w tym studenci toruńskiej uczelni i młodzież licealna, będą mogli zadawać pytania izraelskiemu dyplomacie.

Dr Krystian Chołaszczyński, moderator wydarzenia, zaznaczył, że będzie to dobra okazja do omówienia relacji polsko-żydowskich i wypracowania planów na przyszłość.

– To, co jest niezwykle istotne w tego typu sytuacjach i w szerokiej dyskusji zarówno między naukowcami, politykami, ale i naukowcami, to jest fakt, żebyśmy dyskutowali razem. Nie chodzi o wszelkie dyskusje ponad głowami partnera, tylko wspólnie zastanawiali się nad tym, jak obecne relacje, pomimo trudnych historii, budować na przyszłość w sposób najlepszy, by oba narody mogły czerpać z tego, że nic, co było w przeszłości, nie będzie zasłaniało cienia nad przyszłymi relacjami – wskazał dr Krystian Chołaszczyński.

Organizatorem wykładu otwartego są: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Dzisiejsza wizyta ambasadora Izraela stanowi element przygotowania do konferencji pt. „Oblicza pojednania”, która 28 stycznia 2023 roku odbędzie się w toruńskiej uczelni. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj