[TYLKO U NAS] Min. J. J. Kasprzyk: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu kształci w duchu marzeń o przyszłości i budowaniu współczesności w oparciu o pamięć, tradycję i historię

fot. PAP/Tytus Żmijewski

To ogromny honor i zaszczyt móc wręczyć Medal „Pro Bono Poloniae”, dziękując za dwadzieścia lat służby narodowi polskiemu, służby Rzeczypospolitej, bo w tej kategorii należy oceniać wszystko, co dzieje się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej kształci w duchu marzeń o przyszłości i budowaniu współczesności w oparciu o pamięć, tradycję i historię – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowano w sobotę nowy rok akademicki. Wśród zaproszonych gości był minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister odznaczył Sztandar Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Medalem „Pro Bono Poloniae”.

– To ogromny honor i zaszczyt móc wręczyć Medal „Pro Bono Poloniae”, dziękując za dwadzieścia lat służby narodowi polskiemu, służby Rzeczypospolitej, bo tej kategorii należy oceniać wszystko, co dzieje się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – mówił minister.


Minister Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że wizerunek krzyża i orła, wieńczący Sztandar Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest wierną kopią wizerunku krzyża i orła z Pomnika Obrońców Rzeczypospolitej w roku 1920.

– Dekorując Sztandar Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Medalem „Pro Bono Poloniae”, zwróciłem uwagę na zwieńczenie sztandaru, bo rzadko się takie zdarza. Na główni mamy krzyż i orła, ale to nie są przypadkowe wizerunki. Dokładnie taki sam wizerunek wieńczy Pomnik Obrońców Rzeczypospolitej w roku 1920, który znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. To jest ten krzyż i ten orzeł, ale pomniejszony. To nie jest przypadek – podkreślił.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych akcentował, że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu kształci w duchu marzeń o przyszłości i budowania współczesności w oparciu o pamięć, tradycję i historię.

– Pomnik Obrońców Rzeczypospolitej w roku 1920 dedykowany jest tym, którzy obronili nie tylko niepodległość Rzeczypospolitej, ale także tożsamość Polski i Europy przed zalewem bezbożnej ideologii, jakim był bolszewizm i komunizm. (…) Nie bez powodu św. Jan Paweł II ostatnią pracę zatytułował „Pamięć i tożsamość”. Słowa te są dewizą powstającego nieopodal muzeum. Nie można budować tożsamości bez pamięci. Nie można budować współczesności i przyszłości bez zakorzenienia w przeszłości, dlatego tak wielkie słowa uznania dla o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, Rektora-Założyciela, o. dr. Zdzisława Klafki CSsR i wszystkich tych, którzy w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej kształcą w duchu marzeń o przyszłości, budowaniu współczesności w oparciu o pamięć, tradycję i historię – zaznaczył minister.

radiomaryja.pl

drukuj