fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki: Obecna ustawa nie pozwala na przeciwstawianie się wykupywaniu słabszych mediów przez silniejsze

Gdy mówimy o dekoncentracji mediów, w tym czasie następuje jeszcze pełniejsza koncentracja, wykupywanie słabszych przez tych silniejszych. Obecna ustawa nie pozwala KRRiT temu się przeciwstawiać – wskazał prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podczas rozmowy z TV Trwam.

Prof. Janusz Kawecki zwrócił uwagę, iż powinna powstać ustawa, która będzie stanowić ograniczenia w koncentracji mass mediów.

– Ustawa w tych punktach, w których jest mowa o możliwości przekazywania koncesji, żąda od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby zapewnić pluralizm. Jednak potem KRRiT ma już mało możliwości oddziaływania na to, aby ci, którym przyznano koncesję – nie tracili na rzecz większych podmiotów. Staramy się możliwie maksymalnie skorzystać z tego, co zapisane jest w ustawie (…). Nie da się w pełni. Gdy mówimy o dekoncentracji mediów (…), w tym czasie następuje jeszcze pełniejsza koncentracja, wykupywanie słabszych przez tych silniejszych. Obecna ustawa nie pozwala nam się temu przeciwstawiać – zaznaczył członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Rozmówca TV Trwam podkreślił, że pluralizm powinien umożliwiać przekazywanie różnych informacji.

– Informacji z argumentami, a nie krzykiem, żeby odbiorca zdobywając informacje mógł umieć wybrać te, które zawierają najwięcej argumentów – mówił prof. Janusz Kawecki.

Szymon Kozupa/RIRM

drukuj