fot. https://twitter.com/OrdoIuris

[TYLKO U NAS] Mec. K. Gęsiak o „Poradniku dla prokuratorów ws. ścigania tzw. aborcji farmakologicznej”: Zebraliśmy nasze doświadczenie i wiedzę na ten temat, aby zwrócić uwagę organów ścigania

Instytut Ordo Iuris przygotował „Poradnik dla prokuratorów ws. ścigania tzw. aborcji farmakologicznej”. „Postanowiliśmy zebrać nasze doświadczenie, naszą wiedzę na ten temat i przygotować poradnik, którego celem było skoncentrowanie uwagi organów ścigania na ten problem, ponieważ jest on coraz bardziej powszechny. Dodała również, że dokument ten zostanie udostępniony organom ścigania, aby wesprzeć ich w tym zakresie” – zaznaczyła Katarzyna Gęsiak, radca prawny, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris, członek Izby Radców Prawnych w Warszawie, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę odbyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Ordo Iuris pt. „Stop pigułkom śmierci. Poradnik dla prokuratorów w sprawie ścigania aborcji farmakologicznej”. To odpowiedź na działania prowadzone w Polsce przez organizacje proaborcyjne, które dopuszczają się naruszania prawa poprzez udostępnianie kobietom środków poronnych.

– To jest działalność, która – odnoszę takie wrażenie – jest bardziej powszechna i coraz mniej te organizacje krygują się przed rozpowszechnianiem informacji dot. środków poronnych czy świadczonych przez nich usług. Rzeczywiście o tej dzielności możemy znaleźć informacje na stronach internetowych, gdzie są udostępniane różnego rodzaju materiały informujące o aborcji farmakologicznej. Wbrew prawu działalność jest rozległa i niestety wiele osób ma szanse na to, aby bez problemu dotrzeć do tych informacji – zwróciła uwagę mec. Katarzyna Gęsiak.

https://twitter.com/OrdoIuris/status/1562389344329015296

W tej sytuacji widać bierność organów ścigania. Pomimo tego, że proceder rozpowszechniania i informowania o tzw. aborcji farmakologicznej jest w Polsce nielegalny, to nie są prowadzone żadne działania, które miałyby temu zapobiec.

To jest główny powód, dla którego postanowiliśmy zebrać nasze doświadczenie, naszą wiedzę na ten temat i przygotować poradnik, którego celem było skoncentrowanie uwagi organów ścigania na ten problem, ponieważ jest on coraz bardziej powszechny. Te organizacje mogą działać w sposób niezakłócony. Wyjątkiem była jedynie sprawa pani Justyny W. Na skutek doniesienia do prokuratury przez męża kobiety, która zamówiła te tabletki, miała szanse trafić do sądu. Chcieliśmy poradnik, który w syntetyczny sposób zbiera informacje o podstawach prawnych ścigania aborcji farmakologicznej, udostępnić organom ścigania, aby wesprzeć je w tym zakresie – podkreśliła dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.

Organizacje zajmujące się tym procederem odwołują się do zapisów prawa międzynarodowego, gdzie tzw. aborcja jest wpisana w prawa kobiet. Jednak – jak zaznaczyła mec. Katarzyna Gęsiak – „w żadnym wiążącym akcie prawa międzynarodowego czy w żadnym wiążącym akcie unijnym nie ma zobowiązania do gwarantowania dostępu do aborcji ani też prawa do aborcji.”

– To, na co powołują się organizacje proaborcyjne, jest często pokrętną argumentacją np. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, interpretacją zapisów Konwencji o prawach człowieka, tudzież pokrętnym sposobem interpretowania Karty Praw Podstawowych UE. W wyniku tego mamy wszystkie rezolucje, wśród których jest chociażby rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiająca Polskę za wyrok Trybunału Konstytucyjnego chroniący dzieci nienarodzone. Natomiast żaden przepis prawa nie zobowiązuje Polski do udostępniania usług aborcji, w tym aborcji farmakologicznej. Nie jest to prawo, a na polskim gruncie absolutnie (…) nie może być to traktowane jako prawo podmiotowe – zaznaczyła.

Pomimo jasnej sytuacji prawnej w Polsce organizacje nadal prowadzą swoją działalność, np. w internecie.

– Skala procederu jest szokująca. Zmotywowało nas to jeszcze bardziej do tego, aby przygotować kompendium wiedzy w zakresie aborcji i położyć kres temu precedensowi – wyjaśniła radca prawny i dodała, co znajduje się na karatach tego dokumentu.

– W poradniku przedstawiliśmy problem aborcji farmakologicznej, tzn. omówiliśmy, jakie środki są do tego wykorzystywane, w jaki sposób udostępniają informacje na ten temat organizacje proaborcyjne, w jaki sposób prowadzą w związku z tym nielegalną reklamę takich środków. Jest tam też szereg argumentów pokazujących, że działalność organizacji proaborcyjnych można i należy ścigać zgodnie z polskim prawem. Przedstawiliśmy szereg podstaw prawnych, które dla organów ścigania mogłyby stanowić bazę i kompendium wiedzy w tym zakresie – wskazała.

Całą rozmowę z mec. Katarzyną Gęsiak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj