fot. https://ordoiuris.pl/

Mec. J. Kwaśniewski o propozycji dot. wyższych mandatów: Jeżeli kierowca dostanie mandat w wysokości 2-4 tysięcy złotych za pojedyncze zdarzenie drogowe, to będzie to drastyczne uderzenie w budżet rodzinny. To stanowi naruszenie zasady proporcjonalności, czyli zasady konstytucyjnej

Jeżeli kierowca dostanie mandat w wysokości 2-4 tysięcy złotych za pojedyncze zdarzenie drogowe jak spowodowanie drobnej stłuczki lub otarcie innego samochodu, przekroczenie prędkości, to dla całej jego rodziny będzie to drastyczne uderzenie w budżet rodzinny. To z kolei stanowi naruszenie zasady proporcjonalności, czyli zasady konstytucyjnej. Kary nie powinny, szczególnie w postępowaniu wykroczeniowym, mandatowym stanowić tak poważnej sankcji – wskazał mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Propozycja podwyżek grzywien w noweli prawa drogowego może budzić konstytucyjne zastrzeżenia. Tak wynika z opinii analityków Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris przeanalizowali rządowy projekt nowelizacji prawa drogowego, który na początku sierpnia został skierowany do Sejmu. W swoim stanowisku stwierdzili, że zaproponowane wysokości mandatów, które sięgają od 1,5 do nawet 5 tys. zł za wykroczenia drogowe, są znacząco wyższe niż przeciętne kary nakładane w innych krajach europejskich.

Prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski, podkreślił, że kary w postępowaniu mandatowym powinny być nieuchronne, ale nie powinny podkopywać bytu rodziny.

– Jeżeli kierowca dostanie mandat w wysokości 2-4 tysięcy złotych za pojedyncze zdarzenie drogowe jak spowodowanie drobnej stłuczki lub otarcie innego samochodu, przekroczenie prędkości, to dla całej jego rodziny będzie to drastyczne uderzenie w budżet rodzinny. To z kolei stanowi naruszenie zasady proporcjonalności, czyli zasady konstytucyjnej. Kary nie powinny, szczególnie w postępowaniu wykroczeniowym, mandatowym stanowić tak poważnej sankcji. Wskazujemy, że należałoby przyjrzeć się raz jeszcze proponowanym stawkom w postępowaniu mandatowym i dostosować je do przeciętnych wynagrodzeń w Polsce, co oznaczałoby ich znaczące obniżenie – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski.

Celem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Mają temu służyć także podwyżki grzywien. Jak wynika z wielu analiz, w ostatnich latach zasadnicze znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa ma poprawa stanu technicznego infrastruktury drogowej oraz organizacji ruchu drogowego.

RIRM

drukuj