fot. https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Mamy kłopoty w niektórych branżach. Stąd biorą się zatory, firmy nie mają sprzedaży, nie mają klientów, stąd nie mają za co płacić. Zaczyna się duży problem

Problem pojawia się w budownictwie, przemyśle drzewnym, transporcie, gastronomii, (…) w tej chwili widzimy również spadek sprzedaży detalicznej (więc ludzie zaczynają oszczędzać), a także wzrost kosztów firm. Polski Ład, który miał wyrównać dysproporcje dochodowe, średniakom dołożył kosztów. Składka zdrowotna działa w taki sposób, że koszty zostały zwiększone, poszły do góry płace minimalne, ZUS został podniesiony do 1400 złotych miesięcznie. To wszystko się składa na to, że firmy mają problemy z płatnościami – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Adam Abramowicz wskazał, że wśród firm pojawiają się zatory płatnicze. Z badania „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach” wynika, że 66 procent małych i średnich firm, które dotąd dostawały pieniądze od kontrahentów na czas, otrzymują je z opóźnieniem. Z kolei 74 procent wskazuje, że kontrahenci proszą o możliwość spłaty należności w ratach.

– Mamy kłopoty w niektórych branżach. Stąd biorą się zatory. Firmy nie mają sprzedaży, nie mają klientów, stąd nie mają za co płacić. Zaczyna się duży problem. (…) Niektórzy mówią, że to jest problem tych dużych i małych, że duzi nie płacą tym małym, ale myśmy to badali i mamy ustawę antyzatorową, którą wprowadził obecny rząd, czyli ustawę, która chroni małych przed tym, aby duży przedsiębiorca nie wykorzystywał pieniędzy do mniejszego kredytowania się. To działa i UOKiK nad tym czuwa. Problem nie polega teraz na tym, że duży nie płaci małemu, tylko na tym, że nie płacą sobie firmy z sektorów, w których jest bardzo niska sprzedaż – wyjaśnił  rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dodał, że firmy muszą ponosić coraz większe koszty związane m.in. z ZUS-em, czy zwiększoną płaca minimalną.

– Problem pojawia się w budownictwie, przemyśle drzewnym, transporcie, gastronomii, (…) w tej chwili widzimy również spadek sprzedaży detalicznej (więc ludzie zaczynają oszczędzać), a także wzrost kosztów firm. Polski Ład, który miał wyrównać dysproporcje dochodowe, średniakom dołożył kosztów. Składka zdrowotna działa w taki sposób, że koszty zostały zwiększone, poszły do góry płace minimalne, ZUS został podniesiony do 1400 złotych miesięcznie. To wszystko składa się na to, że firmy mają problemy z płatnościami – podkreślił gość Radia Maryja.

Jak zaznaczył rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, na koszty wpływają również wytyczne narzucane przez Unię Europejską, dotyczące między innymi cen prądu.

– Musimy płacić za wyemitowane CO2. Nawet nie zmieniła nastawienia sytuacja wojny i kryzysu. Widać, że to jest już ideologia, a nie praktyka gospodarcza. Zapowiadane są jeszcze nowe obciążenia (…). Nie może być tak, że na naszą gospodarkę nakładane są ciężary, których nie mają gospodarki w innych krajach – akcentował Adam Abramowicz.

Podkreślił również, że kolejnym problemem, z którym muszą się zmierzyć firmy, jak na razie tylko te największe, jest obowiązek raportowania zagadnień dotyczących m.in. wpływu na środowisko i społeczeństwo.

– Każda firma będzie musiała składać roczny raport o tym, (…) co zrobiła, jeśli chodzi o ekologię, czy społeczne zasady. Trzeba będzie się wykazywać i nie ma nawet do tego żadnych norm, że o tyle trzeba zmniejszyć ślad węglowy. Firma sama musi zmniejszyć i zaraportować w sprawozdaniu. Co gorsza, firma będzie musiała zaraportować, co zrobili kontrahenci tej firmy (…). Będzie trzeba donosić na swoich kontrahentów, czy ślad węglowy został odpowiednio zmniejszony, czy skład zatrudnienia firmy będzie odpowiedni – jakiś procent mężczyzn, jakiś procent kobiet i jakiś procent tych, co się rano budzą i nie wiedzą, jakie mają poczucie płci (…). Firmy będą wymyślały różne rzeczy, bo sankcją za niespełnienie tych oczekiwań będzie zaniechanie finansowania – powiedział gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl