TK wyda wyrok dot. przepisów kwoty wolnej od podatku

Trybunał Konstytucyjny wyda dziś wyrok w sprawie konstytucyjności przepisów określających kwotę wolną od podatku. Obecnie jest ona stała i wynosi 556 zł i 2 gr.

TK badał sprawę na wniosek byłej RPO prof. Ireny Lipowicz. Argumentowała ona, że roczny dochód odpowiadający zwolnieniu z podatku, czyli 3 tys. 89 zł, nie pozwala na zapewnienie minimum egzystencji.

Według rzecznik – obecne przepisy niweczą podstawowy cel instytucji pomocy społecznej, polegający na wspieraniu osób i rodzin w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych. RPO zwrócił także uwagę, że w przeszłości kwota wolna od podatku podlegała waloryzacji. Ostatni raz miało to miejsce w 2006 r.

Poseł Wiesław Janczyk z komisji finansów publicznych podkreśla, że trzeba zrobić wszystko, by uprościć mechanizm podatkowy tak, by sprzyjał obywatelom, zwłaszcza najuboższym.

– Prawo i Sprawiedliwość przyjęło jako jeden z zasadniczych punktów programowych rozwiązanie, w którym kwota wolna od podatku zostaje podniesiona do 8 tys. To prawie dwa razy więcej niż obecnie. Chcemy, żeby ten mechanizm był popularny, jednolity i on da na pewno oddech tym wszystkim, którzy zarabiają najmniej. Pozwoli, żeby część pieniędzy po prostu pozostała w kieszeniach tych osób, a nie była najpierw pobierana przez fiskusa, a potem dopiero – przy założeniu różnego rodzaju skomplikowanych mechanizmów – redystrybuowana z powrotem do obywateli jako pomoc społeczna – tłumaczy poseł Janczyk.

Za pozostawieniem obecnych rozwiązań opowiadali się przedstawiciele rządu PO-PSL.

Kwota wolna od podatku to określony prawnie poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia podatku dochodowego na rzecz państwa.

RIRM

drukuj