fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] W. Zięba: TK nałożył na rząd obowiązek dostosowania programów pomocowych dla niepełnosprawnych, aby pomoc była realna

W Polsce rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością jest 245 tysięcy. Są one w bardzo trudnej sytuacji i wymagają szczególnego wsparcia. Trybunał Konstytucyjny nałożył na ustawodawcę obowiązek dostosowania programów pomocowych dla niepełnosprawnych, aby pomoc była realna, nie iluzoryczna – podkreślił Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego tzw. aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka. [czytaj więcej]

– Musieliśmy czekać trzy miesiące na publikację wyroku TK w Dzienniku Ustaw RP. Zwłoka kosztowała życie ok. 300 dzieci nienarodzonych, które były podejrzewane o niepełnosprawność. (…) W tej chwili dzieci nienarodzone, które są podejrzewane o niepełnosprawność, mają zagwarantowane prawo do życia. To ogromny sukces obrońców życia i za to trzeba dziękować Panu Bogu. Nie możemy jednak spocząć na laurach – powiedział Wojciech Zięba.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka zaznaczył, że powinna „zostać zwiększona pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością”.

– Takich rodzin jest 245 tys. w Polsce. Są one w bardzo trudnej sytuacji finansowej, organizacyjnej, często psychicznej i wymagają szczególnego wsparcia. (…) TK w uzasadnieniu swojego wyroku nałożył na ustawodawcę obowiązek dokonania przeglądu i dostosowania programów pomocowych dla niepełnosprawnych, aby pomoc była realna, nie iluzoryczna. Trybunał jasno mówi, że Rzeczpospolita Polska nie może przerzucać ciężaru niepełnosprawnego dziecka wyłącznie na matkę. Rodziny są bowiem przedmiotem specjalnej troski państwa. (…) Czekamy na decyzje władz – wskazał gość Radia Maryja.

– Chcielibyśmy, by strajk kobiet i środowiska opozycyjne również włączyły się w dyskusję. Stan prawny jest taki – dzieci podejrzewane o niepełnosprawność mają prawo do życia, natomiast rodziny, które są zepchnięte na margines, powinny znaleźć się w zakresie zainteresowania wszystkich stron – dodał.

Cała rozmowa z udziałem Wojciecha Zięby dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl