fot. PAP/Marcin Obara

J. Kaczyński o zakupie Polska Press: Jedna z najlepszych wiadomości, jaką usłyszałem w ostatnich latach

To jedna z najlepszych wiadomości, jaką usłyszałem w ciągu ostatnich lat. Pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników spoza Polski, a to pierwszy krok w drugą stronę – stwierdził szef Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński pytany o zakup Polska Press przez PKN Orlen.

7 grudnia ub.r. PKN Orlen ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Polska Press, do którego należy m.in. 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Orlen argumentuje, że zdobędzie dzięki temu dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa. Kilka dni później do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press.

„Uważam, że to jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat. To pierwszy krok w drugą stronę. Pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników poza polskich, głównie niemieckich, z ogromną stratą dla naszej suwerenności – już nie jako państwa, ale jako narodu – z ogromnymi stratami w innych dziedzinach” – mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl.

Ocenił, że media przejmowane przez niemieckich przedsiębiorców jeszcze w latach 90. „odegrały ogromną rolę w demoralizowaniu młodzieży”.

„I to takim demoralizowaniu najbardziej można powiedzieć wulgarnym, prymitywnym” – ocenił.

„Jeżeli będziemy szli dalej tą drogą, która została rozpoczęta dzięki decyzjom prezesa PKN Orlen, Daniela Obajtka, to będziemy szli ku temu, by uzdrowić sytuację, bo to jest sytuacja fatalna w sensie narodowym” – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński oświadczył, że Polska musi mieć własne media, a media „niepolskie powinny być w naszym kraju rzadkim wyjątkiem”.

Zaznaczył, że nie jest to droga ani łatwa, ani krótka, ale „to jest jedyna droga obrony naszej wolności, naszej suwerenności, bo media to jest coś, co by można było porównać przynajmniej do znaczących części mózgu i jednocześnie układu nerwowego człowieka”.

„Człowiek, któremu by to odebrano, już po prostu nie byłby człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu. Także naród, któremu to odebrano, jest rzeczywiście w bardzo trudnej sytuacji. (…) Nie zgadzajmy się na wszystkie opowieści o tym, że kapitał nie ma narodowości, że wszystkie mechanizmy, które przez wieki funkcjonowały w relacjach między narodami i państwami, nagle przestały istnieć. To bajki opowiadane w sposób intencjonalny przez najsilniejszych, którzy w dalszym ciągu mają bardzo silną tendencję do tego, żeby dominować, panować nad tymi słabszymi” – mówił szef PiS.

„Dzięki bardzo niedobremu biegowi naszej historii (…) jesteśmy jeszcze dzisiaj ciągle w słabszej pozycji, ale idziemy dobrą drogą do tego, żeby ją bardzo wzmocnić” – dodał Jarosław Kaczyński.

Szef PiS pytany o ocenę działalności prezesa PKN Orlen, Daniela Obajtka, stwierdził, że ma on „talent organizacyjny”.

„W naszym zbiorze różnego rodzaju osób, które mają kwalifikację do tego, żeby zrobić coś dobrego dla społeczeństwa (w szerszym tego słowa znaczeniu), Daniel Obajtek jest bardzo wyraźnie wyróżniająca się postacią” – powiedział.

Według prezesa PiS, PKN Orlen wyrasta na spółkę, która „liczy się w skali międzynarodowej”.

„Dziś to wszystko, co działo się choćby wokół połączenia między Orlenem a Lotosem, różnego rodzaju naciski, żeby do tego nie dopuścić, (…) pokazuje, że to już jest bardzo poważnie traktowana siła. Ci, którzy naciskali, to najcięższa waga nie w skali europejskiej, ale i światowej” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS wyraził przekonanie, że Daniel Obajtek „uczyni jeszcze dużo więcej dla Polski”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl