fot. lublin.eu

[TYLKO U NAS] Prof. A. Gil o potencjalnym sojuszu polsko-włoskim: Trudno ocenić realną podstawę takiego sojuszu

Może jest to jakaś ciekawa próba wyjścia PiS-u z izolacji. Trudno ocenić realną podstawę takiego sojuszu i tego, czego ten sojusz miałby dotyczyć. Sytuacja Włoch i Polski jest diametralnie różna – powiedział prof. Andrzej Gil o potencjalnym sojuszu polsko-włoskim. Pogłoski o nim pojawiły się po ogłoszeniu spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Matteo Salvinim.

W przyszłą środę dojdzie w Warszawie do spotkania prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego z wicepremierem i szefem MSW Włoch Matteo Salvinim. Informację o spotkaniu potwierdziła rzecznik PiS Beata Mazurek. [więcej]

O tym, że jest ono planowane, poinformował wczoraj włoski dziennik ,,La Repubblica”. Według gazety Matteo Salvini udaje się do naszej stolicy głównie po to, by zainicjować z PiS-em sojusz przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Rzecznik PiS-u Beata Mazurek nie potwierdza jednak tej informacji. Mówi jedynie, że rozmowy mają dotyczyć spraw interesujących dla obydwu stron.

Politolog prof. Andrzej Gil wskazuje, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego i włoska Liga Matteo Salviniego wydają się być różnymi politycznie siłami. Ekspert sceptycznie odnosi się więc do pomysłu tworzenia sojuszu miedzy nimi.

– Na dzisiaj to chyba za mocno powiedziane. Jest wiele różnic między wypadkową sił, które tworzy dzisiaj rząd włoski, a PiS-em. Może jest to jakaś ciekawa próba wyjścia PiS-u z izolacji. Trudno ocenić realną podstawę takiego sojuszu i tego, czego ten sojusz miałby dotyczyć. Sytuacja Włoch i Polski jest diametralnie różna. Trudno tu tak naprawdę znaleźć jakieś punkty wspólne – podkreśla prof. Andrzej Gil.

Włoski dziennik ,,La Repubblica” przypomniał, że szef włoskiego MSW uważany jest za ,,zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy”. Odnosząc się do tego, marszałek senatu Stanisław Karczewski przyznał, że Polska ma inny stosunek do Rosji. Podkreślił, że rozmawiać trzeba. Jak dodał, ważna jest przyszłość PE i to, jakie koalicje zostaną zawarte.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl