fot. sxc.hu

PiS przedstawi dziś pakiet projektów ustaw podatkowych

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje dziś zestaw projektów ustaw dotyczących podatków. Najistotniejsze zmiany będą dotyczyły VAT-u i podatku bankowego. Nie wiadomo jeszcze, która z dwóch wersji podatku bankowego zostanie zaprezentowana.

Pierwszy pomysł to podatek od aktywów w wysokości 0,39 proc. Drugi dotyczy podatku od transakcji finansowych. Stawka tej daniny wynosiłaby 0,14 proc., a także 0,07 proc. od instrumentów pochodnych.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk, który jest współtwórcą programu o zamianach w podatku VAT, podkreśla, że zmiany mają pomóc w uszczelnieniu systemu.

Likwidacja odwrotnego obciążenia i Centralnego Rejestru Podatników oraz – ewentualnie na żądanie – rozdzielenie rachunków płatności czyli netto + VAT. Oczywiście też szybkie ściąganie podatku VAT, jeśli chodzi o importerów. To jest kilka mechanizmów, które powinny dać lepsze efekty ściągalności VAT-u. W podatku CIT również chcemy poprawić ściągalność, zapobiec wyprowadzaniu kosztów za granicę i obniżenie stawki podatku CIT do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, czyli takich, których przychody nie przekraczają 1 mln 200 tys. euro – tłumaczy Henryk Kowalczyk.

Poseł dodał, że propozycje Prawa i Sprawiedliwości dotyczą też podatku akcyzowego oraz od sklepów wielkopowierzchniowych.

RIRM

drukuj