fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski o wyroku TK dot. zgodności zapisów ustawy dezubekizacyjnej z Konstytucją RP: W niepodległej Polsce nie może być tak, że dawne ofiary komuny mają niższe świadczenia emerytalne od ich katów

Nie może być tak, że w niepodległej Polsce, dla której ludzie oddawali życie, przelewali krew, cierpieli tortury i represje – dawne ofiary komuny mają niższe świadczenia emerytalne od ich katów. Ustawa jest bardzo sprawiedliwa i oddaje historyczną prawdę. Bardzo dobrze, że Trybunał Konstytucyjny uznał, iż jest ona zgodna z konstytucją – powiedział dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie policyjnych rent inwalidzkich byłych funkcjonariuszy SB jest zgodne z Konstytucją RP. [czytaj więcej] Do wyroku odniósł się dr Jerzy Bukowski.

– Bardzo się cieszę, że Trybunał Konstytucyjny podjął taką decyzję. Jest to rozstrzygnięcie ostateczne, praworządne i do wykonania, które będzie miało duży wpływ na to, co będzie się działo w tej materii w przyszłości. Podejrzewam, że bardzo wielu byłych aparatczyków komunistycznych – w szczególności funkcjonariuszy SB i UB, którym sprawiedliwie obniżono świadczenia emerytalne – będzie chciało to zaskarżyć do sądu, używając starego argumentu, że nie powinno być odpowiedzialności zbiorowej – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– Nie może być tak, że w niepodległej Polsce, dla której ludzie oddawali życie, przelewali krew, cierpieli tortury i represje, że dawne ofiary komuny mają niższe świadczenia emerytalne od ich katów. Ustawa jest bardzo sprawiedliwa i oddaje historyczną prawdę. Bardzo dobrze, że Trybunał Konstytucyjny uznał, iż jest ona zgodna z konstytucją – dodał.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie odniósł się do pochowania na Powązkach Wojskowych Władysława Ciastonia, zbrodniarza komunistycznego oskarżonego o „sprawstwo” w zamordowaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– To jest kolejny skandal na Powązkach. Nie tak dawno odbyły się tam pogrzeby innych zasłużonych komunistów. Spoczął tam m.in. Stanisław Kania, a wcześniej Wojciech Jaruzelski. Ten cmentarz ma nieformalny status nekropolii narodowej. Taki status nadaje społeczeństwo. Wiadomo, że po Wawelu i krakowskiej Skałce to Powązki Wojskowe są najważniejszym miejscem pochówku wielkich, wybitnych Polaków. Tam nie powinno być miejsca dla funkcjonariuszy obcych reżimów. To, że w dalszym ciągu odbywają się tam takie pogrzeby, jest prawdziwym skandalem – mówił dr Jerzy Bukowski.

Gość Radia Maryja podkreślił, że polskie władze powinny zatroszczyć się o nadanie Powązkom Wojskowym formalnego statusu nekropolii narodowej.

– Mam nadzieję, że albo Zjednoczona Prawica, albo Prezydent RP, który ma inicjatywę ustawodawczą, złożą w Sejmie projekt ustawy, który określiłby status Powązek Wojskowych. To jest tak ważny cmentarz, że zasługuje na odrębną ustawę (…). Uważam, że Powązki Wojskowe należy wyłączyć spod zarządu miasta stołecznego, bo jeżeli warszawski samorząd nie rozumie, iż Warszawa leży w niepodległym państwie i chce stosować inne kryteria oceny ludzi, a zdrajców Polski zamierza uważać za bohaterów i chować w najbardziej prestiżowym miejscu tego cmentarza, to zarządowi miasta trzeba odebrać taką możliwość – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Jerzego Bukowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj