Spotkanie liderów partii ws. TK w tym tygodniu

Do piątku ma się odbyć spotkanie liderów partii nt. projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości – zapowiedziała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.

Obecność na spotkaniu deklaruje Kukiz‘15. Najprawdopodobniej nie wybiorą się na nie Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości określa pełen skład Trybunału Konstytucyjnego na co najmniej 11 sędziów. Skład taki miałby orzekać w sprawach o szczególnym znaczeniu. Ponadto Trybunał orzekałby w składzie siedmiu oraz trzech sędziów.

Swoje propozycje zmian w Trybunale Konstytucyjnym złożyły także Nowoczesna oraz KOD, a także Kukiz‘15 i PSL.

Konstytucjonalista, poseł PiS-u prof. Krystyna Pawłowicz ocenia jednak, że projekty opozycji wychodzą z założeń sprzecznych z ustawą zasadniczą.

Projekty opozycyjne wychodzą z założeń, których Prawo i Sprawiedliwość nie może przyjąć, ponieważ te propozycje są sprzeczne z Konstytucją. Nie można mianować kolejnych sędziów, dlatego że skład jest już powołany. Nie można również uznać za wyrok czegoś, co wyrokiem nie jest, dlatego że zostało uznane dowolnie i bez podstawy ustawowej. Można więc powiedzieć, że projekty opozycji ma głównie na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd i sugerowanie, że oni szukają kompromisu. Oni kompromisu nie szukają, ale chcą postawić na swoim. A ponieważ opinia publiczna nie jest tak bardzo zorientowana, więc oczywiście można dać się wprowadzić w błąd, bo nikt już w szczegóły nie będzie wkraczał – ocenia konstytucjonalista.

Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. W marcu Trybunał orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS-u, jest niekonstytucyjnych. Rząd nie opublikował decyzji Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że zapadła ona niezgodnie z ustawą.

 

RIRM

drukuj