[TYLKO U NAS] A. M. Siarkowska: Mamy nadzieje, że w krótkim czasie uzyskamy odpowiedź od TK oraz zostanie wreszcie wyznaczony termin rozprawy dot. projektu „Zatrzymaj aborcję” 

Mamy nadzieje, że w krótkim czasie nie tylko uzyskamy odpowiedź od Trybunału Konstytucyjnego, ale zostanie wyznaczony wreszcie termin rozprawy dot. projektu „Zatrzymaj aborcję” – podkreśliła poseł Anna Maria Siarkowska, przewodnicząca Partii Republikańskiej, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

25 liderów ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich podpisało list otwarty do przedstawicieli władzy ustawodawczej w kwestii obrony życia, a dokładniej ws. rozpatrzenia obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”. [czytaj więcej] 

Poseł Anna Maria Siarkowska zaznaczyła, iż mamy dzisiaj sytuację, w której postulaty dotyczące zniesienia tzw. aborcji eugenicznej nie zostały dotychczas zrealizowane, a są ku temu dwie drogi.

Pierwsza z nich to projekt „Zatrzymaj aborcję”, który jest obecnie w Sejmie.

– Ten projekt jest już długo procedowany. Trafił do komisji i specjalnie powołanej podkomisji w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podkomisja jak dotychczas nie zajęła się projektem „Zatrzymaj aborcję”. Przewodniczący komisji poseł Grzegorz Matusiak nie zwołał dotychczas posiedzenia w tej sprawie. Jako Parlamentarny Zespół na rzecz „Prawa do życia” próbowaliśmy w tej sprawie skontaktować się z panem posłem, żeby porozmawiać – jak na razie nam się nie udało, więc będziemy próbować na kolejnym posiedzeniu Sejmu – mówiła poseł.

Druga droga, dzięki której można znieść tzw. przesłankę eugeniczną jest Trybunał Konstytucyjny.

– 1,5 roku temu ponad 100 posłów złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności przesłanki eugenicznej do aborcji z konstytucją, czyli przesłanki, która pozwala na zabijanie dzieci, u których się podejrzewa wystąpienie problemów genetycznych – po prostu choroby. Takie dzieci można dziś zabijać przed narodzeniem. Dotychczas TK nie rozpoznał tej sprawy, mimo iż mamy informacje, że pod względem merytorycznym sprawa jest już zbadana. To pani prezes Trybunału Konstytucyjnego dotąd nie wyznaczyła terminu rozprawy – wskazała przewodnicząca Partii Republikańskiej.

Anna Maria Siarkowska poinformowała, że 9 listopada br. do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął list 79 posłów z wnioskiem, aby prezes TK Julia Przyłębska bez zwłoki wyznaczyła termin rozprawy i tym samym ucięła medialne spekulacje, według których sprawa ochrony życia nienarodzonych jest przeciągana wyłącznie ze względów politycznych.

– Posłowie podnoszą jednocześnie, że dotychczasowe postępowanie Trybunału, jeśli miałoby doprowadzić do nierozpatrzenia tego wniosku w obecnej kadencji Sejmu i miałaby zastosowanie zasada dyskontynuacji prac (…) – wówczas wniosek musiałby od początku być procedowany. Tego typu działania TK byłoby niekonstytucyjnym ograniczaniem prawa posłów do tego, żeby zwracać się do Trybunału Konstytucyjnego o rozpoznanie zgodności danych przepisów z konstytucją (…). Mamy nadzieje, że w krótkim czasie uzyskamy nie tylko odpowiedź od Trybunału, ale zostanie wyznaczony wreszcie termin rozprawy – zaznaczyła gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z poseł Anną Marią Siarkowską dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj