Rząd wyda stanowisko ws. opinii Komisji Weneckiej

O godz. 10.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie zaprezentowane stanowisko rządu wobec opinii Komisji Weneckiej. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że rząd przeanalizuje możliwości zastosowania opinii. Dodał, że jest ona dokumentem niewiążącym.

Komisja Wenecka – jak mówił rzecznik – w swojej opinii wskazała kierunki, jak „należy pewien spór polityczny w Polsce rozładować i rozwiązać”. Przypomniał, że propozycje kompromisu ze strony rządu były już składane wielokrotnie, ale nie znalazły akceptacji. Platforma Obywatelska i Nowoczesna zawsze je odrzucały – podkreślił.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek, powołując się na słowa przewodniczącego Komisji Weneckiej, powiedział, że to spór polityczny, który powinien być rozwiązywany przede wszystkim w kraju i który wymaga współdziałania wszystkich sił politycznych.

– To jest coś, co od wielu miesięcy powtarzaliśmy. Zachęcaliśmy do tego opozycję, liderów opozycyjnych klubów parlamentarnych. Zapraszaliśmy ich do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na spotkania, proponowaliśmy pewien konsensus, pewne rozwiązania. Chcieliśmy powołać zespół roboczy celem przygotowania rozwiązań prawnych, legislacyjnych, aby tę sytuację wreszcie w Polsce uregulować. Niestety wszystko spotykało się z odmową. Nie było żadnej woli do tego, aby podejmować pewien dialog. Wszelkie nasze propozycje były odrzucane. Nawet propozycja zmiany Konstytucji zgłoszona przez ugrupowanie Kukiz‘15 również została zlekceważona przez liderów PO i Nowoczesnej – wskazał rzecznik.

Rafał Bochenek odniósł się także do sprawy rekomendacji Komisji dot. opublikowania wyroku TK o nowelizacji ustawy o Trybunale. Rzecznik odpowiedział, że „szef Komisji Weneckiej wypowiedział się na temat komunikatu sprzed kilku dni, nie badając go ani podstaw prawnych jego wydawania”.

W opinii Komisji Weneckiej jest także mowa o tym, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj