Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych w Gdańsku

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakończyło się Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych. Eksperci z całego świata dzielili się swoim doświadczeniem w zarządzaniu muzeami pól bitewnych. Dyskutowano o wyzwaniach współczesnego świata, z którymi muszą mierzyć się muzea.

Podczas Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych głos zabrali eksperci z ponad 20 instytucji z całego świata – mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr hab. Grzegorz Berendt.

– Mamy m.in. okazję poznać, jak opowiada się o fińskich zmaganiach z inwazją rosyjską na przełomie 1939 i 1940 roku czy o tym, jak w ZSRR przekłamywano opowieść o bitwie pod Połtawą z 1709 roku i  jak ta opowieść jest prowadzona na niepodległej Ukrainie. Poza tym dzielą się swoimi doświadczeniami goście z Egiptu, z Australii, z Kanady – zaznacza dr hab. Grzegorz Berendt. 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało książkę „Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach”.

– To jest praca zbiorowa. Zaangażowanych w nią było 18 specjalistów z Muzeum II Wojny Światowej. W  całość poskładała to nasza grafik, Natalia Gawryluk, która całą koncepcję książki miała w głowie już od samego początku. Dzięki temu uzyskaliśmy coś, co wydaje się na razie chyba precedensem na polskim rynku wydawniczym, a myślę, że również w Europie nie ma wielu podobnych publikacji – mówi Karol Szajko z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

To publikacja popularnonaukowa – podkreśla Karol Szajko z Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

– Nie odkrywamy nieznanych szczegółów z tych bitew, natomiast pokazujemy je w szczegółach poprzez liczby, poprzez grafiki, poprzez mapy. To nie jest jednak prosta statystyka, gdzie podajemy tylko liczby. My staramy się ją rozkładać na czynniki pierwsze i przedstawiać treści statystyczne dla przeciętnych odbiorców treści historycznych tak, żeby one były zrozumiałe – tłumaczy Karol Szajko.

Takie spotkanie jak Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych to dobra okazja do wymiany doświadczeń – wskazuje Karol Wardański, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień Obozów Koncentracyjnych.

– Są pewne wskazówki, które mogą się jeszcze przydać na naszych spotkaniach, które mamy w szkołach albo jesteśmy zapraszani do szkół czy w Polsce czy w Niemczech – mówi Karol Wardański.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl