fot. TV Trwam

Ks. dr J. Chyła: Papież Franciszek w bulli „Spes non confundit” podkreśla konieczność współodpowiedzialności za świat, jaki dla nas został stworzony

Papież bardzo mocno podkreśla rolę rodziny. (…) W tym wszystkim podkreśla też konieczność współodpowiedzialności za świat, jaki został dla nas stworzony. Chodzi m.in. o kwestię niesprawiedliwości społecznej. Jesteśmy świadkami różnych wojen, różnego rodzaju wyzysku człowieka przez człowieka i tu jest oczywiście pełen nadziei apel do tych społeczeństw, które są bogatsze, aby umorzyć długi społeczeństw ubogich, ponieważ tak naprawdę w świecie nie brakuje chleba ani dóbr koniecznych dla naszego doczesnego istnienia, ale one są niesprawiedliwie dzielone. To jest dramat naszego świata, w którym żyjemy – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. dr Janusz Chyła, dogmatyk, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

Ojciec Święty Franciszek podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty 2025. Dokument nosi tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może).

Papież Franciszek bullą poświęconą tematyce nadziei znakomicie wpisuje się w kontekst pontyfikatów swoich poprzedników: św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI – zwrócił uwagę ks. dr Janusz Chyła.

– Św. Jan Paweł II w adhortacji „Ecclesia in Europa”  diagnozował sytuację na naszym kontynencie, pokazując, że tym, co nam bardzo mocno zagraża, jest pokusa rozpaczy, jest odejście od nadziei, a przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Z jednej strony św. Jan Paweł II mówił, że współczesna kultura w Europie przypomina „milczącą apostazję” człowieka sytego. Niby niczego nam nie brakuje, ale w zasadzie brakuje nam sensu życia, a przyczyn tego jest wiele – choćby to, że utraciliśmy pamięć. Gdy ktoś traci pamięć, to nie wie, skąd jest, a siłą rzeczy wtedy nie wie też, ku czemu zmierza. Lęk przed przyszłością, tak charakteryzujący kwestię młodych ludzi, którzy boją się wejść w relację małżeńską, boją się powołań np. do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Te przyczyny są usadowione wokół kryzysu nadziei – wskazał gość „Aktualności dnia’.

Benedykt XVI tematykę nadziei poruszył w swojej encyklice „Spe salvi”.

– To dokument mówiący o takich kwestiach, że człowiek potrzebuje do życia nadziei. Potrzebuje jej na każdym etapie życia. W zależności od tego, czy jest młodszy, czy starszy, ta nadzieja się różnie kształtuje, ale „suma małych nadziei” nie da nam nigdy wielkiej nadziei. Czym jest ta wielka nadzieja? To jest ta nadzieja, która nigdy nie przemija. (…) Nadzieja – jeżeli jest prawdziwa – nigdy nie umiera. Benedykt XVI mówi o wielkiej nadziei i jest nią Jezus Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. W związku z tym prawdziwa nadzieja, związana z Jezusem Chrystusem, sięgająca wieczności, jest wielką nadzieją, która się spełnia, a nie umiera bądź jest „matką głupich” – akcentował dogmatyk.

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 zainauguruje jeszcze w tym roku otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej – zauważył proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

– Drzwi Święte zostaną otwarte 24 grudnia, czyli w Wigilię Uroczystości Bożego Narodzenia, w Bazylice św. Piotra. (…) Rok jubileuszowy rozpocznie się również w poszczególnych diecezjach. Rok jubileuszowy rozpocznie się 29 grudnia w bazylikach katedralnych, a zakończy się 28 grudnia 2025 roku – wskazał kapłan.

W bulli „Spes non confundit” papież Franciszek zaakcentował kilka istotnych kwestii, takich jak wartość rodziny, ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci czy sprawiedliwy podział dóbr.

– Papież bardzo mocno podkreśla rolę rodziny. (…) W tym wszystkim podkreśla też konieczność współodpowiedzialności za świat, jaki został dla nas stworzony. Chodzi m.in. o kwestię niesprawiedliwości społecznej. Jesteśmy świadkami różnych wojen, różnego rodzaju wyzysku człowieka przez człowieka i tu jest oczywiście pełen nadziei apel do tych społeczeństw, które są bogatsze, aby umorzyć długi społeczeństw ubogich, ponieważ tak naprawdę w świecie nie brakuje chleba ani dóbr koniecznych dla naszego doczesnego istnienia, ale one są niesprawiedliwie dzielone. To jest dramat naszego świata, w którym żyjemy – podkreślił ks. dr Janusz Chyła.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że Rok Święty 2025 ma uwrażliwić nas na potrzebę przyjęcia łaski, stanięcia w prawdzie wobec Boga i drugiego człowieka.

– Sprawa sakramentu pokuty i pojednania, nawrócenia, przemiana w życiu indywidualnym oraz kościelnym, społecznym. Nadzieja niewątpliwie jest tym kluczem, który w tym wszystkim ma pozwolić nam odnaleźć siebie, odnaleźć Boga i tę rzeczywistość, do której nas te Drzwi Święte będą prowadziły. Papież mówi też o pielgrzymach nadziei. My mamy świadomość, że na ziemi jesteśmy przechodniami, mamy jakiś czas nam podarowany, dłuższy bądź krótszy. Jesteśmy wciąż w drodze i ważne, że w tej drodze nie jesteśmy sami, że Chrystus nas prowadzi i żebyśmy Jemu zaufali, Jemu zawierzyli i łaski sakramentalne, również łaski odpustów, dla siebie zyskali – powiedział dogmatyk.

Całą rozmowę z ks. dr. Januszem Chyłą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl