fot. Monika Tomaszek

Rodzinna atmosfera na 15. Dziękczynieniu w Rodzinie w Toruniu

Na uczestników 15. Dziękczynienia w Rodzinie czekała cała moc atrakcji. Wśród nich stoiska gastronomiczne, edukacyjne, Miasteczko Zdrowia, a także koncerty.

– To dziękczynienie każdemu z Rodziny Radia Maryja – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor i Założyciel Radia Maryja.

Na 15. Dziękczynieniu w Rodzinie każdy czuje się jak w rodzinie.

– Cieszymy się, że możemy tutaj być, modlić się, świętować i czuć się jak w rodzinie – zaznaczyła pani Edyta, pielgrzym z Olkusza.

To rodzina rozsiana po całym świecie, codziennie łącząca się za pośrednictwem Radia Maryja na wspólnej modlitwie.

– Słuchając Radia Maryja, robię dobrą inwestycję – inwestycję w wieczność, bo tu jest Bóg, wiara, nadzieja i miłość – wskazał p. Stanisław, pielgrzym z Małopolski.

Na uczestników spotkania czekała cała moc atrakcji. To między innymi stoiska gastronomiczne, edukacyjne oraz Miasteczko Zdrowia zorganizowane w ramach programu Zdrowe Życie. W ramach ogólnopolskiej akcji przebadano już w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy osób.

– Nasze miasteczka ohttps://twitter.com/GIBandych/status/1687790496838524928twarte są dla wszystkich: dla seniorów, dla ludzi aktywnych, dla ludzi młodych – wyjaśnił Andrzej Jaworski, prezes PZU Zdrowie.

Akcji patronuje para prezydencka.

– Strefa zdrowia, cały projekt Zdrowe Życie, jest po to, aby Polacy zadbali o swoje zdrowie, na czym bardzo zależy pani prezydentowej i panu prezydentowi, Andrzejowi Dudzie – wskazał Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

Wachlarz badań jest bardzo szeroki.

– Mamy dla pacjenta podstawowe badania poziomu cukru, cholesterolu oraz EKG, które od razu może zinterpretować lekarz internista. Mamy także USG płuc, konsultacje dermatologa, dietetyka, fizjoterapeuty oraz badanie spirometrii z konsultacją pulmonologa – wyjaśniła Karolina Kuchta, koordynator zespołu Medycznego PZU.

Do skorzystania z badań zachęcał Michał Zaleski, prezydent Torunia.

– Zachęcam do skorzystania zarówno dzisiaj, jak i jutro, bo Miasteczko Zdrowia będzie dostępne jeszcze jutro – poinformował Michał Zaleski.

Projekt Zdrowe Życie został zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia.

– Profilaktyka jest najważniejsza – akcentował Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

W Miasteczku Zdrowia pojawiły się także mobilne stanowiska Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Zachęcamy państwa do szeroko pojętej profilaktyki – mówiła Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego NFZ.

Uczestnicy wydarzenia chętnie korzystali Miasteczka Zdrowia.

– Pójdę do specjalisty – podkreśliła pani Danuta, pielgrzym z Ciechocinka.

– Żeby wiedzieć, czy człowiek jest zdrowy, czy chory, żeby zapobiec pewnej chorobie – dodała pani Bożena, pielgrzym z Białegostoku.

– Jestem bardzo zadowolony z wyników. Ciśnienie mam 120/80, cukier 102 – pochwalił się pan Izydor, pielgrzym.

W Miasteczku Zdrowia nie mogło zabraknąć stanowiska Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu . Uczelnia obok:  dziennikarstwa, informatyki, politologii i prawa w swojej ofercie posiada także studia z zakresu pielęgniarstwa. 

– Studenci czynnie włączyli się w tę akcję – wyjaśnił dr Rafał Spachacz, kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu AKSIM.

Wiele atrakcji przygotowali także strażacy. Wśród nich prezentacja nowoczesnego sprzętu takiego jak: samochód dowodzenia i łączności, samochód ratownictwa chemicznego czy też makiety domu, lasu czy jeziora. Cel jest jeden.

– Żeby mówić o wszystkim tym, co dotyczy bezpieczeństwa – poinformowała bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Strażacy zaprezentowali ratownictwo wysokościowe, sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz przygotowali też atrakcję dla dzieci.

– Dla dzieci dmuchaniec, ślizgawka z pożarniczym torem przeszkód – mówiła bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

W czasie 15. Dziękczynienia w Rodzinie edukacje proekologiczną poprowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego pracownicy promowali programy, z których można uzyskać dofinansowanie z funduszu.

– Na czele z naszym programem „Czyste powietrze”, w ramach którego właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dofinansowanie (w postaci dotacji) na wymianę nieefektywnego źródła ciepła w domu – wyjaśnił Robert Śpiewakowski, doradca energetyczny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Polskie zioła promował Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

– Pokazujemy te, które są najbardziej znane, lubiane, cenione i stosowane – podkreślił prof. Marcin Ożarowski.

Na Dziękczynieniu nie mogło zabraknąć stoisk Fundacji „Nasza Przyszłość”  czy też „Naszego Dziennika”.

– Jest bardzo dużo pielgrzymów przy namiotach „Naszego Dziennika” za każdym razem, na każdej pielgrzymce – wskazał Arkadiusz Uzarek z działu promocji „Naszego Dziennika”.

Lasy Państwowe promowały pochodzącą prosto z lasu zdrową, ekologiczną żywność. Do Torunia ze swoimi wyrobami przybyli także górale.

– Przyjechaliśmy z naszymi wyrobami skórzanymi: kożuszki, rękawice, pantofle – zaznaczył Jan Mieczysław Guziak z zakładu kuśnierskiego w Nowym Targu.

Całość 15. Dziękczynienia w Rodzinie przebiegała w bardzo radosnej atmosferze. W amfiteatrze odbyły się wspaniałe koncerty. Na scenie wystąpili m.in. zespół  „Bayer Full”, Damian Holecki i Mała Armia Janosika.

Partnerem strategicznym 15. Dziękczynienia w Rodzinie była spółka Orlen.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl