twitter.com/wjakobik

Red. W. Jakóbik: 5-procentowa obniżka cen prądu zostanie opłacona z naszych portfeli, gdyż jest to forma dofinansowania z budżetu państwa

W 2022 r. wydaliśmy ponad 100 mld zł na subsydia do walki z kryzysem energetycznym. Zwiększanie skali pomocy – jak wprowadzenie 5-procentowej obniżki za ceny prądu dla gospodarstw domowych – także zostanie opłacone z naszych portfeli, ponieważ jest to forma dofinansowania z budżetu państwa. Koszty zostaną poniesione – zaznaczył Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu Biznes Alert, na antenie Radia Maryja we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”.

Skarb Państwa złożył spółce Enea SA ofertę wykupienia pakietu akcji kopalni „Bogdanka”, która znajduje się na Lubelszczyźnie. [czytaj więcej] Jak ocenił Wojciech Jakóbik, „obiekt ten radzi sobie dobrze, mimo różnego szczęścia w sektorze wydobycia węgla w Polsce”.

– Przed kryzysem energetycznym mieliśmy duże problemy z brakiem rentowności wydobycia w Polsce. To nie tylko skutek zaostrzającej się polityki klimatycznej, ale też problemów z efektywnością pracy czy z coraz głębszymi złożami. To przekładało się na niekończące się spory między związkami zawodowymi a różnymi rządami. Kopalnia „Bogdanka” ma złoża o innym charakterze geologicznym. Są one płytsze, bardziej rentowne w kontekście wydobycia. Z tego względu „Bogdanka” radziła sobie dużo lepiej, a w czasie kryzysu energetycznego (…) także miała lepsze wyniki – powiedział ekspert ds. energetyki.

Redaktor naczelny portalu Biznes Alert zaznaczył, że „górnicy z Lubelszczyzny nie zasypują gruszek w popiele. Zamierzają wykorzystać trend, który nie będzie trwał wiecznie”.

– Zmiany muszą nadejść. „Bogdanka” w tym roku zaskoczyła branżę informacją o tym, że chce się przebranżowić. Chce wykorzystać lata, podczas których węgiel będzie wciąż ważny, ale będzie to robić po to, by sięgnąć po nowe branże, tzw. zielone branże energetyczne, odnawialne źródła energii. Chce wykorzystać gromadzony kapitał do inwestycji w energetykę odnawialną – zwrócił uwagę.

Sejm opowiedział się za poprawką wprowadzającą 5-procentową obniżkę za ceny prądu dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych. Gość Radia Maryja wyjaśnił, że „mechanizm działa w ten sposób, że ustalamy pułap cenowy i cena nie może wzrosnąć powyżej maksymalnego poziomu, który został obniżony o 5 procent”.

– Maksymalna cena będzie więc nieco niższa. Zapłacimy nieco mniej, ale do granicy zużycia. Limit objęty ceną maksymalną wzrósł do 3000 MWh na gospodarstwo domowe. Obniżka obejmie więc większą część zużycia, ale nie całą. (…) Każde zużycie powyżej będzie naliczane według taryfy, czyli według pułapu, jaki jest ustalony przez Urząd Regulacji Energetyki, który wyznacza kwoty w uzależnieniu od sytuacji na rynku – powiedział Wojciech Jakóbik.

– Mniej zapłacimy bezpośrednio na rachunku, ale trzeba pamiętać, że w 2022 r. wydaliśmy ponad 100 mld zł na subsydia do walki z kryzysem energetycznym. Zwiększanie skali pomocy także zostanie opłacone z naszych portfeli, ponieważ jest to forma dofinansowania z budżetu państwa. Koszty zostaną poniesione. Nie zobaczymy ich na rachunku, ale w innych miejscach gospodarki będziemy to odczuwać – podsumował dość Radia Maryja.

Rozmowa z Wojciechem Jakóbikiem dostępna jest do odsłuchania [w tym miejscu]. 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl