twitter.com/wjakobik

[TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik: Arabia Saudyjska jest konkurentem Rosji na rynku ropy i paliw. Natomiast w obecnej sytuacji Rosjanie i Saudyjczycy coraz częściej występują razem przeciwko Zachodowi  

Tutaj jest rywalizacja, natomiast w obecnej sytuacji Rosjanie i Saudyjczycy coraz częściej występują razem przeciwko Zachodowi. Miejmy nadzieję, że wysiłki państw Zachodnich – w tym Polski – zapobiegną takiemu scenariuszowi, w którym jednak Saudyjczycy wybiorą Rosję. Mamy pełno argumentów ekonomicznych, także politycznych, więc musimy tam być i rozmawiać powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, ekspert ds. energetycznych, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Zakończyła się polska ofensywa dyplomatyczna na Bliski Wschód. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcami Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z kolei premier Mateusz Morawiecki z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Polacy walczą o serca państw Bliskiego Wschodu w sporze o to, kto ma rację w odniesieniu do wojny na Ukrainie: czy świat Zachodni, który reprezentuje Polska, Stany Zjednoczone i Ukraina, czy Rosjanie, którzy mają posłuch w tamtej części świata. (…) Nasze bezpieczeństwo energetyczne zależy częściowo też od dyktatur na Bliskim Wschodzie, jakimi są Królestwo Arabii Saudyjskiej czy Katar – mówił red. Wojciech Jakóbik.

Podczas wizyty zarówno prezydenta, jak i premiera podjęto wiele ważnych tematów.

Rozmawiano o kryzysie żywnościowym, możliwości współpracy rolniczej, bo państwa w tamtej części świata odczuwają dotkliwie to, co dzieje się na Ukrainie – zaznaczył redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Poruszono również kwestie współpracy energetycznej Polski z krajami Bliskiego Wschodu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że Arabia Saudyjska może wpływać na sytuację na rynku ropy. Można się zatem pokusić o tezę, że szef polskiego rządu próbował wziąć udział w dyskusji o tym, czy zakręcać kurek z ropą w ramach porozumienia naftowego OPEC Plus, czy nie. Arabia Saudyjska i Rosja to są najwięksi producenci porozumienia, którzy zmierzają do tego, żeby utrzymywać wysoko cenę ropy. Premier mówił o tym, że od tego, co zrobi Arabia Saudyjska, będzie zależała cena ropy, dostępność ropy, a zatem prawdopodobnie zachęcał księcia Salmana do tego, żeby odkręcić te kurki mocniej. W Polsce to faktycznie się stanie. Kolejne 200 tys. baryłek będzie miesięcznie docierało do Polski, po tym, jak Saudi Aramco domknie porozumienie z PKN Orlen – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Arabia Saudyjska jest konkurentem Rosji na rynku ropy i paliw – mówił red. Wojciech Jakóbik.

Arabia Saudyjska rzuciła wyzwanie Rosji w Polsce, wchodząc w 2015 r. na nasz rynek. Ówczesny minister energetyki Rosji mówił o tym, że Saudyjczycy weszli na nie swoje podwórko. Tutaj jest rywalizacja, natomiast w obecnej sytuacji Rosjanie i Saudyjczycy coraz częściej występują razem przeciwko Zachodowi. Miejmy nadzieję, że wysiłki państw Zachodnich – w tym Polski –  zapobiegną takiemu scenariuszowi, w którym jednak Saudyjczycy wybiorą Rosję. Mamy pełno argumentów ekonomicznych, także politycznych, więc musimy tam być i rozmawiać – zauważył.

Ekspert ds. energetycznych zwrócił uwagę, że Arabia Saudyjska nie chciałaby się stać drugim Iranem, który jest w sojuszu z Rosją, jest antyamerykański i który cierpi przez sankcje zachodnie, które nie pozwalają mu się rozwijać przez to, że próbował sięgnąć po broń jądrową.

Arabia Saudyjska jest elementem bardzo trudnej układanki bliskowschodniej, przez wiele lat była wspierana przez Stany Zjednoczone i na pewno w interesie obu stron jest dalsza współpraca. Natomiast pewne sygnały są niepokojące, dlatego jest duża aktywność polityków Zachodu w tamtej części świata. Zabiegają nie tylko o dostawy ropy czy gazu skroplonego, ale także o to, żeby mieć na pokładzie kraje bliskowschodnie – mówił redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Arabia Saudyjska była jednym z pierwszych państw uzależnionych od sprzedaży ropy naftowej.

– Arabia Saudyjska – tak jak Norwegia kiedyś – zaprezentowała program całkowitej transformacji gospodarki. Nazywa się on „Wizja 2030” i zakłada, że w 2030 r. Saudyjczycy nie będą zależni od eksportu ropy naftowej i rozwinął całkiem nową gospodarkę nie tylko u siebie. Poprzez inwestycje za granicą, np. w Korei Południowej, wydali 8 mld dolarów na transformację tamtejszej rafinerii. To samo może stać się w Polsce. Saudyjczycy mogą być źródłem finansowania różnych projektów w energetyce w Polsce, bo mają te pieniądze – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowa z red. Wojciechem Jakóbikiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl