fot. PAP/Rafał Guz

Polska, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Słowacja chcą przedłużenia zakazu wwozu ukraińskich towarów rolnych

Polska, Rumunia, Bułgaria, Węgry oraz Słowacja chcą przedłużenia zakazu wwozu ukraińskich towarów rolnych do końca roku. „Zaprezentujemy taki wniosek na forum unijnym” – zapowiedział minister rolnictwa Robert Telus.

Unijny zakaz na towary rolne z Ukrainy wygasa 15 września. Z Brukseli nie ma sygnałów, że zostanie przedłużony. Polska i pozostałe kraje przyfrontowe będą o to zabiegać. Wypracowane zostało wspólne stanowisko.

– Każdy z ministrów powiedział, że nie widzi innej możliwości i że jeżeli chcemy wywalczyć dla naszych krajów ważne decyzje UE, to będziemy współpracować. Tutaj nikt się nie wyłamał – poinformował minister rolnictwa Robert Telus.

Wspólne stanowisko zawiera się w trzech punktach. Pierwszy to przedłużenie zakazu wwozu ukraińskiego zboża.

– Po raz kolejny występujemy z wnioskiem, żeby zakaz był przedłużony do końca roku – wskazał szef resortu rolnictwa.

Jeśli Komisja Europejska nie wyrazi zgody, to Polska sama wprowadzi obostrzenia. Nie zostanie jednak zatrzymany tranzyt. O jednostronnych obostrzeniach mówią też Węgrzy. Kolejnym punktem jest wprowadzenie dopłat do tranzytów. Taka dyskusja rozpoczęła się już w Unii Europejskiej. Mówił o tym komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

– Uważamy, że to jest dobry kierunek. Jedno z narzędzi, które będzie tworzyć narzędzia korytarza solidarnościowego – ocenił minister Robert Telus.

We wspólnym wniosku znalazła się również potrzeba stworzenia elastycznej listy produktów objętych zakazem. Chodzi o to, by można było wprowadzać poprawki, a w razie potrzeby móc reagować poprzez dopisywanie lub usuwanie produktów z listy. Jak wskazuje prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska, najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby porozumienie z Unią Europejską i przedłużenie zakazu co najmniej do końca roku.

– Polskie rolnictwo i polscy rolnicy nie są przygotowani na taką konkurencję, na taki zalew produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Ale to pokazuje po raz kolejny, że musimy rozwijać Polskę jako kraj eksportowy, musimy rozwijać polskie przetwórstwo, musimy rozwijać infrastrukturę, bo przecież tego zakazu nie będziemy w nieskończoność przedłużać – podkreśliła prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Stanowisko wypracowane przez pięć krajów przyfrontowych ma zostać zaprezentowane na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl