fot. PAP/Piotr Nowak

Min. R. Telus o przedłużeniu zakazu importu ukraińskich produktów rolnych: To jest dla nas dobra informacja

Do 15 września zostanie przedłużony zakaz wwozu zboża z Ukrainy do krajów przygranicznych. To jest dla nas dobra informacja. To jest ważne dla Polski, ale przede wszystkim w interesie polskich rolników – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zaznaczył, że Polska zabiega w Unii Europejskiej o uszczelnienie tzw. korytarzy solidarnościowych, by należycie spełniały swoją funkcję.

Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy, choć decyzja ta jeszcze nie weszła w życie i nie została opublikowana.

– Do 15 września zostanie przedłużony zakaz wwozu zboża z Ukrainy do krajów przygranicznych – szczególnie mówimy o Polsce. To jest dla nas dobra informacja, mimo że apelowaliśmy o to, żeby to było do końca roku – powiedział Robert Telus.

Oznajmił, że polski rząd cały czas na bieżąco monitoruje sytuację.

– To jest ważne dla Polski, ale przede wszystkim w interesie polskich rolników – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Zwrócił przy tym uwagę, że polskie władze nie są przeciwko tranzytowi ukraińskiego zboża z wykorzystaniem polskiej infrastruktury. Należy jednak zapewnić narzędzia, które uszczelnią tzw. korytarze solidarnościowe mające na celu dostarczanie ukraińskich produktów rolnych do ich głównych importerów, m.in. w Afryce czy na Bliskim Wschodzie.

– To są narzędzia, które spowodują, że ten korytarz będzie (…) działał – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Wykorzystywanie tzw. korytarzy solidarnościowych przez firmy importujące i eksportujące produkty rolne do prowadzenia swoich własnych interesów działa na szkodę rolników w krajach graniczących z Ukrainą. Komisja Europejska deklaruje pomoc finansową dla gospodarzy, którzy ponieśli straty wskutek tych nieuczciwych praktyk. Jest to jednak pomoc nieproporcjonalnie mała, na co wskazał Robert Telus.

– Kolejna transza dla Polski to jest prawie niecałe 40 mln euro (…), to jest ok. 200 mln złotych. My przeznaczyliśmy na pomoc ponad 10 mld zł z budżetu krajowego. To jest taka różnica – zwrócił uwagę minister.

Wyjaśnił, że Polska poradzi sobie bez unijnego wsparcia, ale powinno ono być wyrazem solidarności, o której tyle mówi się w UE.

– Dziś też do nas dotarła informacja, że Komisja Europejska pozwoliła nam na kolejną możliwość pomocy polskiemu rolnikowi. To sprawa kredytów dla polskiego rolnika (…). Komisja Europejska pozwoliła Polsce na to, aby dopłacić różnicę w odsetkach (…). Różnicę w odsetkach będzie wypłacać państwo. Oszacowaliśmy, że to będzie ok. 1,5 mld zł z naszego budżetu – podkreślił Robert Telus.

Gość „Aktualności dnia” wypowiedział się także na temat I Parady Kół Gospodyń Wiejskich w Opocznie, która odbyła się w niedzielę. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby promować polską kulturę ludową.

Całość rozmowy z Robertem Telusem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl