fot. PAP/Marian Zubrzycki

Min. R. Telus: Kontrola napływu ukraińskiego zboża jest skuteczna

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, zapewniał dziś w Polskim Radiu o skuteczności przepisów kontrolujących napływ ukraińskiego zboża. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Unia Europejska przedłuży regulacje po 5 czerwca.

W kwietniu tego roku polska granica została zamknięta dla zbóż i towarów z Ukrainy. Miało to związek z produktami ze Wschodu zalewającymi polski rynek. Na mocy unijnych przepisów transport był możliwy, ale pod warunkiem, że tranzyt kończył się w portach morskich lub poza terytorium Polski. 2 maja przepisy uchylono, a Komisja Europejska przyjęła środki zapobiegawcze dotyczące przywozu: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, poinformował dziś, że przepisy działają, a zboże, które wjeżdża do Polski, to kontrakty sprzed 2 maja.

To jest zboże, które stało na granicy przed 15 kwietnia. W zeszłym tygodniu wjechało do Polski 16 tys. ton. Wczoraj było to 19 tys. ton – powiedział Robert Telus.

Minister zaznaczył też, że zboże jest mocno kontrolowane przez polskie służby i spełnia normy zarówno polskie, jak i europejskie. Te, co do którego były jakieś wątpliwości, zostało wrócone z granicy. Unijne regulacje mają obowiązywać do 5 czerwca, jednak w Brukseli już pojawiają się głosy, że nie zostaną przedłużone.

To nie są dobre wieści. Mam nadzieję, że jest to tylko kilka głosów, iż większość będzie za tym, aby zakazać wwozu, bo w przeciwnym razie byłoby to bardzo niekorzystne dla Polski – mówił szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Zboże, które przejeżdża przez Polskę, jest zaplombowane.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl