fot. pixabay.com

GUS: inflacja w maju wyniosła 13 procent

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 13 procent, licząc rok do roku. Tak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane GUS oznaczają, że nastąpił spadek rocznej dynamiki inflacji w stosunku do kwietnia, kiedy inflacja wyniosła 14,7 procent. Inflacja spadła bardziej, niż oczekiwali eksperci.

W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny pozostały na tym samym poziomie. To pierwszy taki przypadek od 14 miesięcy.

W ocenie ekonomisty, prof. Zbigniewa Krysiaka, spadek inflacji to zasługa mądrej polityki NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej.

To jest kierunek, jaki przewidywaliśmy. Odpowiednie zadziałanie Rady Polityki Pieniężnej i NBP daje efekty, bo w tej chwili stopy procentowe zwiększyły koszt kredytu i oprocentowanie, ale nie zredukowało to wzrostu gospodarczego. Jest on wolniejszy, ale to wynika z tego, że w całej Europie mamy spowolnienie. Spada inflacja w tempie wyższym. Tutaj prawie dwa punkty procentowe od kwietnia, a to oznacza, że hamuje inflacja – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Jest to pierwszy tak zwany szybki szacunek majowej inflacji. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat GUS opublikuje 15 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl