fot. PAP/Krzysztof Świderski

Walka ze złotymi algami

Na śluzie w Sławięcicach w woj. opolskim rozpoczęto natlenianie wody. Ma ono ograniczyć rozwój tzw. złotej algi. W akcję zaangażowane są służby wojewody opolskiego, straży pożarnej, wojska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Złote algi w wodach mogą spowodować pojawienie się toksyn, które są zabójcze dla ryb, o czym przekonaliśmy się w ubiegłym roku. Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach. Sytuacja na Odrze jest monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Na Kanale Gliwickim rozpoczęto działania mające na celu ograniczenie populacji algi złotej.

Wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski, poinformował o uruchomieniu strażackich pomp. Mają one wymieszać wodę ze specjalnym preparatem służącym do powstrzymywania rozwoju alg, które mogą być przyczyną masowego śnięcia ryb.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się ustawą o rewitalizacji Odry, która kompleksowo i szeroko rozwiązuje problemy dotyczące jakości wody, a przede wszystkim ma cały pakiet inwestycyjny w zakresie polityki ściekowej.

– Będzie budowanych blisko 120 nowych bądź modernizowanych oczyszczalni ścieków. Zrealizowanych zostanie trzy tys. km kanalizacji ściekowej. To są wszystko priorytety, które zostały ujęte w tej ustawie. Bardzo ważne są inwestycje dotyczące podnoszenia poziomu wody, czyli retencja. Jednym z powodów sytuacji w zeszłym roku był bardzo niski poziom wody – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Bo – jak dodał wiceszef resortu infrastruktury – im więcej wody, tym ewentualne toksyny, które się pojawią, będą miały znacznie mniejsze oddziaływanie.

Wprowadziliśmy ograniczanie zrzutów oraz zdecydowane kontrole przede wszystkim tego, co się odbywa w oczyszczalniach ścieków państwowych, jak i samorządowych. Cały czas kontrolujemy stan wody – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Złote algi pojawiły się już na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, jednak mechanizm produkcji i wyrzutu przez nie toksyn nie został jeszcze rozpoznany. Cały czas prowadzone są wielokierunkowe badania. Uczestniczą w nich także polscy naukowcy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl