fot. pixabay.com

Światowy Dzień bez Tytoniu

Uzależnienie od nikotyny to choroba – podkreślili specjaliści z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia bez Tytoniu. Blisko 60 procent palaczy jest silnie uzależnionych i wymaga profesjonalnego wsparcia, aby zerwać z nałogiem.

Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Małgorzata Czajkowska-Malinowska, wskazała, że uzależnienie od nikotyny jest tak silne jak uzależnienie od narkotyków.

– Uzależnienie fizyczne, biologiczne od nikotyny jest tak silne, że jest porównywalne do uzależnienia od heroiny i kokainy. Nie można bagatelizować tego uzależnienia. Osobom, które są silnie uzależnione od nikotyny, jest bardzo trudno rzucić palenie, a jak już się na to zdecydują, to mają bardzo przykre objawy odstawienia, wśród których są rozdrażnienie, niepokój, a ponadto niektóre osoby nie mogą spać i mają bóle głowy czy nudności – mówiła Małgorzata Czajkowska-Malinowska.

Lekarze przypomnieli, że do rzucenia palenia trzeba odpowiednio się przygotować. W niektórych sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przepisze odpowiednie leki.

W naszym kraju papierosy pali ponad dziewięć milionów osób, a z powodu chorób odtytoniowych każdego roku przedwcześnie umiera ponad 70 tysięcy Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl