fot. twitter.com

Podkarpackie: W Rzeszowie wręczono nagrody IPN „Świadek historii”

Żołnierze Armii Krajowej kpt. Stefania Obara i por. Tadeusz Lutak oraz pośmiertnie dowódca dywizjonu 306 podczas II wojny światowej płk pil. Tadeusz Henryk Rolski uhonorowani zostali w piątek w Rzeszowie nagrodami IPN „Świadek historii”.

Nagrodami wyróżnieni zostali również nauczycielka i dziennikarka Mirosława Filipczyk, inicjator Marszów Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek oraz współorganizator Światowych Zjazdów Kresowian Stanisław Mieczysław Szarzyński.

Honorowe nagrody „Świadek historii” wręczyli wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster i dyrektor rzeszowskiego oddziału instytutu dr Dariusz Iwaneczko.

„+Świadek historii+ jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach kraju” – powiedziała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

Kapitan Stefania Obara była żołnierzem AK. Uczestniczyła m.in. w akcji „Burza”. W latach 1980-81 była związana z NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Jest autorką publikacji popularyzujących historię.

Z kolei porucznik Tadeusz Lutak podczas wojny obronnej w 1939 roku walczył w szeregach 10. Brygady Kawalerii. Od 1940 roku w Związku Walki Zbrojnej, a potem AK. Aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy AK.

Pośmiertnie został wyróżniony – związany z Przeworskiem i Jarosławiem – płk pilot Tadeusz Henryk Rolski. Jako lotnik walczył w wojnie obronnej w 1939 roku. Potem przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie był m.in. dowódcą dywizjonu 306.

Kolejna laureatka – Mirosława Filipczyk jest nauczycielką i dziennikarką. Od kilkunastu lat w TVP Rzeszów zajmuje się popularyzacją tematyki historycznej, głównie związanej z Podkarpaciem.

Nagrody otrzymali również współpomysłodawca i inicjator Marszu Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek oraz współorganizator Światowych Zjazdów Kresowian Stanisław Mieczysław Szarzyński. „Świadek historii” jest wyróżnieniem honorowym. Jest w kształcie kwadratu, w kolorze złotym, wykonanego z metalu. W 2009 roku została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN „Kustosz pamięci narodowej”.

W Rzeszowie, w 2012 roku pierwszym jej laureatem był emerytowany metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk, który w latach swej posługi biskupiej uważany był przez władze PRL za jednego z głównych przeciwników ustroju komunistycznego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl